« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alozie'ye teselli

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Oyunlar başlamadan kısa bir süre önce Sydney'deki trafik kazasında nişanlısı ölen Nijeryalı atlet bayanlar 100 metre engellide gümüş madalya kazandı. Günün sürprizini erkekler 800 metrede altın madalya kazanan Alman Schumann yaptı.

OYUNLAR başlamadan kısa bir süre önce, Sydney'de meydana gelen trafik kazasında kendisi gibi atlet olan nişanlısı ölen Nijeryalı Glary Alozie, bayanlar 100 metre engelli de gümüş madalya kazanarak biraz olsun teselli buldu. Yarışta Kazakistan'dan Olga Shishigina, 12.65'lik derecesiyle altın madalyanın sahibi olurken, Alozie 12.68'le ikinciliği elde etti. Bronz madalyayı ise ABD'li Melissa Morrison, 12.76'lık derecesiyle kazandı.

Günün en sürpriz sonucu ise erkekler 800 metre finalinde yaşandı. Final yarışında kendisine hiç şans verilmeyen 22 yaşındaki Alman atlet Alman Nils Schumann, 1.45.08'lık derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu. 1999 dünya sekizincisi Schumann, ilk olimpiyat finalinde, 3 dünya şampiyonluğu bulunan Danimarkalı Wilson Kipketer'i geçerken, Kenya asıllı Danimarkalı atlet Kipketer, yarışı 1.45.14 ile tamamlayarak gümüş madalyada kaldı. Mücadelede bronz madalya ise 1.45.16'lık derecesiyle Cezayirli Aissa Djabir Said-Guerni'nin oldu.

İRİNA’NIN ZAFERİ

Bayanlar 400 metre engelli finali ise pistlerin en iyi sprinterleri arasında yer alan Rus Irina Privalova'nın zaferiyle sonuçlandı. 1996 yılında geçirdiği sakatlık sonunda, bundan sonra sprint yarışlarında mücadele etmeyeceğini açıklayan Privalova, son 1 yıldır koştuğu 400 metre engellide, 53.02'lik derecesiyle, olimpiyat şampiyonluğunu elde etti. Erkekler 400 metre engelliyi 47.50 ile ABD'li Angelo Taylor kazandı. Bayanlar disk atmada ise Belarus Ellina Zvereva, 68.40'lık derecesiyla altın madalyanın sahibi oldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz