MANİSA HABERLERİ

Aloğlu: “İyiye Sahip Olma Arzusu Ucuza Rağbeti Azaltacaktır”

IHA
08.09.2015 - 23:09Son Güncelleme :

SON ZAMANLARDA GIDA MADDELERİNDE YAPILAN HİLELERLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA DA MANİSA GİRİŞİMCİLER DERNEĞİ (MAGİDER) BAŞKANI AYBERK ALOĞLU’NDAN GELDİ.

IHA

Son zamanlarda gıda maddelerinde yapılan hilelerle ilgili bir açıklama da Manisa Girişimciler Derneği (MAGİDER) Başkanı Ayberk Aloğlu’ndan geldi. Konuyla ilgili konuşan MAGİDER Başkanı Ayberk Aloğlu, tüketilen gıda ürünlerinde yapılan usulsüzlüğü insanların alım gücünün ve üreticilerin ahlakında uğradığı erozyonla doğru orantıya bağladı.
Aloğlu açıklamasında, “Atalarımız ne güzel söylemiş ‘Açlık sofuluğu bile bozar’ diye. Son bir sene içerisinde Türkiye’de yaşayan insanların cebindeki para yüzde 27 değer kaybetti. Bu sorunu hem bir üretici olarak hem de bir tüketici olarak hissediyoruz. İyiyi üretiyoruz, satarken pahalı diye sorun yaşıyoruz. Ucuzu üretiyoruz, satıştan sonraki hizmette sorun yaşıyoruz. Üretici de tüketici de şuan şaşırmış durumda. Eskisi gibi kriz durumlarını şu ekonomik şartlarda lehine çeviren bir tek şirket kalmadı. Artık üreticinin değil, üretmese de cebinde parası olan şahısların lehine döndü kriz ortamları. Parasıyla üretim yapıp istihdam sağlayıp da rezil olmaktansa, oturduğu yerden parasıyla para kazanmak daha cazip hale geldi. İçinde iş aşkı olan iş adamlarımız günden güne ticari ahlaktan şikayet eder duruma geldiler. Haklılar da; hepimiz içindeyiz çünkü eğer helalinden para kazanıp, vergisini de borçlarını da tam ve zamanında ödemeye çalışıyorsan, hayırlı bir şirketse bu arzuladığın şirket, sorun yaşamaya mahkumsun. Şuan herkes doların yükselişinden şikayetçi biz doların yükseleceğini daha 1,5 sene önce söylemiştik. Şuan asıl bakılması gereken çapraz kur, çapraz kurda bakıyorsun oran çok düşük ama senin paranın değeri buna rağmen hala düşüyorsa bu dünya ekonomisinde değer kaybettiğini gösterir. Halkımız biraz da bu yönüyle yaklaşmalı şu an ki ekonomik ortama. Sadece dolar, euro yükseliyor demekle kalmıyor iş. Tabi hal böyle olursa; masraflar büyüyorken karlılık düşerse, imanlılar 30 senede yer edinmeye çalışırken imansızlar 3 senede yer edinirse bunun da adına cesaret deyip legalleştirilirse, ürettiği ürünün teknolojisiyle değil devrin ürettiği siyasetle ilgilenilirse, neyi nasıl yaptığına değil nasıl söylediğine bakılırsa; bu sağlık hırsızlarına hem imkan sağlarsın hem harama itersin. Çünkü bunlar insan sağlığına zarar vermenin Allah katındaki yerini bilmekten yoksundur. Halkımıza tavsiyemiz şudur; büyüklerimizin dediği gibi ‘Zengin değilim ki ucuz mal alayım’ ideolojisinden vazgeçmemeleridir. İyiye sahip olma arzusu, ucuz mala olan rağbeti azaltacaktır, ucuza rağbet azaldıkça her şey doğallaşacaktır ve kendi özüne kavuşacaktır. Aksi takdirde eski sağlığını kazanmakta, kaybedilen değerlerin yerine konması da hem zahmetli hem daha maliyetli olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Aloğlu: “İyiye Sahip Olma Arzusu Ucuza Rağbeti Azaltacaktır” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 23 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aloğlu: “İyiye Sahip Olma Arzusu Ucuza Rağbeti Azaltacaktır” haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı