SAMSUN HABERLERİ

"Alo meteoroloji, yağmur ıslatacak mı"

AA / Dilek Sezen
13.03.2016 - 11:23 |Son Güncelleme :

- Meteorolojinin 24 saat hizmet veren bölge tahmin ve uyarı merkezini arayan vatandaşlar, hava durumuyla ilgili tahminleri alırken bazı sorularıyla da gülümsetiyor- Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Asar: - "Çamaşır, halı yıkamadan, açık alanda düğün yapmadan ya da yola çıkmadan önce 'Yağmur, kar yağacak mı?' diye vatandaşlarımız soruyor. 'Yağmur yağacak' dediğimizde güneşli hava beklentisi olanlardan 'Bir şey yapamaz mısınız?' ya da 'Yağmur ıslatacak mı?' şeklinde ilginç sorular da alıyoruz"

AA / Dilek Sezen

SAMSUN (AA) - DİLEK SEZEN - Meteoroloji bölge müdürlüklerinde 24 saat hizmet veren tahmin ve uyarı merkezini telefonla arayan vatandaşlar, hava durumuyla ilgili tahminleri alırken zaman zaman gülümseten sorular da yöneltiyor.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bünyelerinde 2013'te hizmete giren Bölge Tahmin Uyarı Merkezinin, uydudan gelen sinyaller doğrultusunda anlık hava değişimlerini 24 saat takip ettiğini söyledi.

Merkezden ayrıca haftanın 7 günü 24 saat hava tahminiyle ilgili çağrılara yanıt verildiğini belirten Asar, insanların artık havayla ilgili risk almayı sevmediğini, planlarını yaparken meteorolojinin hava tahminlerinden yararlandığını anlattı.

- "Yağmur ıslatacak mı?"

Asar, merkeze gelen çağrıların bazılarının ise gülümsettiğini ifade etti.

Personele yöneltilen sorulardan bazılarını paylaşan Asar, şunları kaydetti:

"Çamaşır, halı yıkamadan, açık alanda düğün yapmadan ya da yola çıkmadan önce 'Yağmur, kar yağacak mı?' diye vatandaşlarımız soruyor. 'Yağmur yağacak' dediğimizde güneşli hava beklentisi olanlardan 'Bir şey yapamaz mısınız?' ya da 'Yağmur ıslatacak mı?' şeklinde ilginç sorular da alıyoruz. Açık alanda düğün planlayanlar iki ay önceden arayarak, düğün yapılacak tarihte havanın nasıl olacağını soruyor."

Özellikle kar ihtimali bulunan günlerde öğrencilerin "okulların tatil olup olmayacağı" sorusunu yönelttiğini dile getiren Asar, "Böyle zamanlarda telefonlara yetişemiyoruz. 'Ne olur okulu tatil edin' şeklinde yakarışlarla karşılaştığımız ise çok sık olmuştur" dedi.

- "Çamaşır asacağım, yağmur yağacak mı"

Çiftçiler ile ev işi yapan kadınlardan da sıkça telefon aldıklarına dikkati çeken Asar, şöyle devam etti:

"Ev hanımlarından 'Bugün çamaşır asacağım, yağmur yağacak mı?' ya da 'Halı yıkayacağım, hava nasıl olacak?' diye soru geliyor. Bazı vatandaşlar ise meteorolojinin ölçtüğünü düşünerek, deprem bilgisi almak için arıyor. Hava durumunu sorup hemen ardından meteoroloji hakkında teknik bilgi almak, kurumu ziyaret etmek isteyenler oluyor. Hiçbir yer ve zaman belirtmeden 'Hava durumu nasıl olacak?' diye soranlar var. 'Siz nereyi istiyorsunuz?' dediğimizde 'Siz nereyi verirseniz kabulümüz' diyenler çıkıyor. Meteorolojinin 24 saat çalıştığını bilen, uykusu kaçan bazı vatandaşlarımız, sırf muhabbet etmek için merkezi arıyor. Yağmurun kendi bulunduğu sokağa kadar yağıp yağmayacağına dair nokta tahmini isteyenler oluyor. 'Haberlerde dinledim, yağmurlu olacağını söylediler ancak bizim köye niçin yağmur yağmadı?' şeklinde sorular da geliyor. Yol durumunu soranlar oluyor. Karayollarını aramaları gerektiğini söylüyoruz."

- "Gökyüzünde iz bırakan uçaklar bizim değil"

Gökyüzünde iz bırakan uçaklarla ilgili de sıkça soru aldıklarını bildiren Asar, "Bunların meteoroloji uçağı olduğu bilgisi tamamen yanlıştır. Gece farklı bir ışık görenler, yüksek atmosfer gözlemleri amacıyla havaya bıraktığımız meteoroloji balonu zannedip bizi arıyor, 'Bu sizin cihazınızın ışığı mı?' diye soruyor" şeklinde konuştu.

Asar, vatandaşların hava durumuyla ilgili sorularını imkanlar ölçüsünde en iyi şekilde yanıtlamaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden "Alo meteoroloji, yağmur ıslatacak mı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mart 2016 tarihinde saat 11 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Alo meteoroloji, yağmur ıslatacak mı" haberi güncellenecektir.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2019, Pazar
 • İmsak
  05:19
 • Güneş
  06:44
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:55
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı