Almatis yaklaşık 1 milyar dolara satın alındı iddiası

REUTERS
15 Temmuz 2015 - 09:52Son Güncelleme : 15 Temmuz 2015 - 10:36

Oyak Grubu'nun Alman alumina ürünleri üreticisi Almatis'i satın alma bedelinin 1 milyar dolara yaklaşabileceği belirtildi. 1 milyar dolara yakın bir bedel son dönem Türk şirketlerinin yaptığı en pahalı satın almalardan biri olarak kayıtlara geçebilir.

Dubai International Capital'a (DIC) ait Almatis'i satın almak için anlaşma imzaladığını dün açıklayan Oyak, satın alma bedelini belirtmedi. Anlaşmaya yakın bir kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada, Almatis için yaklaşık 1 milyar dolar isteyen DIC'in bu tutara yakın bir fiyat elde ettiğini belirtti.

Almatis yaklaşık 1 milyar dolara satın alındı iddiası

KÂRI 100 MİLYON DOLAR

Almatis'in geçen yılki FAVÖK kârı yaklaşık 100 milyon dolar oldu. Halka açık Vesuvius , Albermarle ve Imerys gibi alumina şirketleri kâr beklentilerinin ortalama 8 katı fiyatta işlem görüyor. DIC şu anda 1,140 çalışanı bulunan Almatis'i 2007 yılında 1.2 milyar dolara satın almıştı. Ancak 2010 yılında ekonomik kriz nedeniyle alumina pazarında talep sert daralmıştı. Almatis'in ürünleri demir çelik, çimento, seramik, otomotiv, inşaat ve elektronik sektörlerinin üretim süreçlerinde kullanılıyor.

Etiketler: oyak , almatis


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı