Almanya'ya ihraç edilen armutlarda kalıntı iddiası

A.A
03.10.2008 - 15:36 | Son Güncelleme:

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Arslan, Almanya'ya ihraç edilen armutlarda “amitraz” adlı zirai mücadele ilacının kalıntısına rastlandığı iddialarıyla ilgili olarak, sorunun, ilacın kullanımında dozuna, zamanına veya bekleme süresine riayet edilmemesinden kaynaklandığını düşündüklerini söyledi.

Soruları yanıtlayan Arslan, amitraz adlı ilacın ruhsatlı bir ilaç olduğunu hatırlattı. Bu ilacın dozunda, zamanında ve bekleme süresine riayet edilerek kullanılması halinde problem çıkmayacağını ifade eden Arslan, üretici bunlardan birinde hata yaparsa ilacın mutlaka kalıntı olarak ürüne yansıdığını bildirdi.
Almanya'ya ihraç edilen armutlarda bulunduğu iddia edilen kalıntının da böyle bir hatadan kaynaklandığını düşündüklerini belirten Arslan, zirai mücadele ilacının atılışıyla ürünün hasadı arasındaki sürenin mutlaka öngörülen süre olması gerektiğine işaret etti.

Avrupa Birliği'nin (AB) Pazartesi günü sorunu kendilerine bildireceğini tahmin ettiğini kaydeden Arslan, kendilerinin de bildirim üzerinde gerekli incelemeyi yaparak, izlenebilirlik sistemiyle söz konusu ürünlerin hangi üretici tarafından üretildiğini tespit edeceklerini kaydetti.

Sorunun üreticiden kaynaklandığının belirlenmesi durumunda yasal mevzuat çerçevesinde üretici hakkında gereken işlemi yapacaklarını anlatan Arslan, “Sorun ilaçtan ya da farklı nedenlerden kaynaklanıyorsa bununla ilgili de bakanlık olarak çözüm için gerekeni yapacağız” dedi.

“AMİTRAZ RUHSATLI, AMA...”

AB'ye uyum çalışmaları kapsamında yakın zamanda 74 ilacın ruhsatını iptal ettiklerini hatırlatan Arslan, Amitraz'ın da ruhsatlı olmakla birlikte şu anda üzerinde çalışılan 55 ilacın içinde yer aldığını kaydetti. Arslan şöyle dedi:
“Amitraz da şu anda üzerinde çalışılan 55 ilacın içinde. Tahmin ediyorum yıl başında değerlendirmelerimizi yaparak bu amitrazın da ruhsatını iptal edeceğiz. Şu anda uzmanlarımız değerlendirme çalışmalarına devam ediyor. Bu değerlendirme sonucunda gerek AB'ye uyum çerçevesinde gerek çevre ve insan sağlığı noktasındaki riskleri yüksek bulunursa bu ilacın ruhsatı da iptal edilecek.”

“İSPANYA, İTALYA VE YUNANİSTAN'DAN İYİYİZ”

Kuzey Westfalia'nın Türkiye'nin taze sebze meyve ihraç ettiği önemli bölgelerden olduğuna işaret eden Arslan, yine buraya ürün satan Yunanistan, İspanya ve İtalya ile karşılaştırıldığında Türkiye'nin gönderdiği ürünlerin bu ülkelerin ürünlerinden “aşağı kalır yanının” olmadığını söyledi.

Arslan, “Zaman zaman bu tip kalıntılara rastlanmakla birlikte onlardan daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Biz izleme sistemimiz sayesinde sorunun kaynağına ulaşarak probleme engel olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bakanlık olarak ilaçların reçeteyle satılması, pestisit uygulayıcılarının sertifikalandırılması ve kimyasalların kayıt altına alınması çalışmalarıyla ilgili yasal hazırlıkları tamamladıklarını bildiren Arslan, bu düzenlemeleri en kısa süre içinde hayata geçirip otokontrol sistemini kurarak bu tür olayların önüne geçmeye çalışacaklarını ifade etti.

Baden-Württemberg Eyaleti Tarım Bakanı Peter Hauk, 1 Ekim'de Stuttgart'ta yaptığı açıklamada, Türkiye'den ithal edilen armutlarda yüksek dozda amitraz adlı haşere ilacının tespit edildiğini belirtmişti. Hauk, Stuttgart halinde, Türkiye'den gelen armutlara yasak konulduğunu, 3,8 ton armudun piyasadan çekildiğini ve imha edileceğini söylemişti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı