Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Almanya'nın yarısı obez

  DHA
  01 Temmuz 2012 - 12:32Son Güncelleme : 01 Temmuz 2012 - 12:33

  Almanya’da Robert Koch Enstitüsü, ülkede yaşayan kadınların yüzde 53’ü, erkeklerin ise yüzde 67’si aşırı kilolu olduğunu açıkladı.

  Alman yetkililer, Obetize Merkezi’nin verilerine dayanarak, aşırı kilolu çocuk sayısının da giderek arttığını, kötü beslenme ve hareketsizliğin bunda önemli etken olduğunu bildirdi.

  Çocukların sokaklarda koşuşturma yerine bilgisayar başında oynaması, sebze-meyve yerine hamburger ve patates cipsi yemeyi tercih eden çocukların, tıbbî müdahaleye ihtiyaç duyar hale gelebildiği belirtildi.

  Uzmanlar, vücuttaki yağ oranı belli miktarı aşanların aşırı kilolu olarak değerlendirildiğini, bu oranın yüzde 20- 25 arasında olması halinde kişinin normal kilolu, yüzde 25- 30 arasında hafif kilolu, yüzde 30’un üzerine çıkıldığında obezite tehlikesinin ortaya çıktığı ifade edildi. Vücuttaki yağ oranının yüzde 40'a ulaşması halinde tıbbi müdahale gerektiği kaydedildi.

  Alman Obetize Merkezi’nden beslenme uzmanı Stefanie Gerlach, çocukların obezite tehlikesi ile karşılaşmaması için ailelere büyük görev düştüğünü anne ve babaların eve giren gıdalar konusunda çocuklarına bazı kurallar koymaları gerektiğini söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı