Almanya'nın Irak'a ilk sevkiyatı başladı

Hürriyet Haber
04.09.2014 - 16:14 | Son Güncelleme:

Almanya'nın Irak Cumhuriyeti'nin Kürdistan Özerk Yönetimi'ne silah dışındaki askeri malzeme ve donanım sevkiyatı başlıyor.

Almanya’da haftalardır tartışılan ve bu hafta sembolik olarak mecliste onaylanan Irak'a gidecek askeri malzemelerin ilk bölümü yola çıkacak. İlk uçakta ‘öldürücü olmayan’ askeri malzemelerin yer alacağı belirtildi.

Kürdistan Özerk Yönetimi'ne gönderilecek askeri malzemelerin ilk kısmı, Mecklenburg-Vorpommern eyaletindeki bir depoda hazırlanmış durumda. Waren an der Müritz’teki merkezi depodan karayoluyla Leipzig Havaalanı’na gönderilecek olan askeri malzemeler, buradan doğrudan Antonow uçağı ile Erbil'e aktarılacak.

‘Öldürücü olmayan’ askeri malzemeler arasında 4 bin adet savaş kaskı, 4 bin çelik yelek ile telsiz, gece görüş malzemeleri ve mayın arama cihazları bulunuyor.

TARİH NETLEŞMEDİ
Alman Hükümeti, Pazar günü aldığı kararla, IŞİD teröristlerine karşı kullanılmak üzere 70 milyon Euro tutarında silah yardımı, 50 Euro tutarında ise insani yardım yapılmasının önünü açmıştı. Pazartesi günü Federal Meclis’te sembolik olarak oylanan silah yardımlarına iktidardaki CDU-CSU koalisyonu ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) grupları onay vermişti.

Irak'a gönderilecek silahlar arasında 30 adet Milan anti-tank roket atar ile bu silaha ait 500 adet roket, 200 adet ‘Panzerfaust’ marka anti-tank roketi, 10 bin el bombası, 8 biner adet G3 ve G36 uzun namlulu silah ile bu silahlara ait 6 milyon mermi bulunuyor.

Bu ay içinde gönderilmesi planlanan silahların tam olarak hangi gün teslim edileceği ise netleştirilmedi. Silahların, IŞİD çetelerinin ilerlemesini ve yeni katliamlar yapmasını önlemek için gönderileceği biliniyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı