Almanya'nın ilk camisi kapanıyor

Mesut ZEYREK / KÖLN
30 Ocak 2015 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ocak 2015 - 14:35

Avrupa'ya Türk işgücü göçüne tanıklık eden yarım asırlık Milli Görüş'e bağlı Köln Barbaros Camisi'nin kapanacak olması, Köln Şehir Müzesi'ni harekete geçirdi. Caminin mihrabı orijinal haliyle müzede sergilenecek.

Daha önce merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Necmettin Erbakan gibi birçok siyasetçinin de ziyaret ettiği camide bu hafta son cuma namazı kılınacak.

Almanyanın ilk camisi kapanıyor

CEMAAT GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Türk basınının yanı sıra Alman basınının da yoğun ilgi gösterdiği teslim töreninde duygulu anlar yaşandı. Bazı cemaat sakinleri mihrabın sökülüşünü izlerken göz yaşlarına hakim olamadı.

Cemiyet Başkanı Ahmet Şengül caminin tarihçesini anlatarak, “Camimizin mülkü maalesef satıldı. Yeni yer bulma konusunda çok zorlandık. Köln Belediyesi ise bize bu konuda destek olmadı. O yüzden üzülerek de olsa bu hafta son cuma namazımızı kılıp camimizi kapatacağız” şeklinde konuştu.

Almanyanın ilk camisi kapanıyor

Caminin eski başkanlarından İskender Güngör ise, “Avrupa'nın ilk camisi artık kapanıyor. Bundan sonra camimiz Köln Şehir Müzesi'nde yaşayacak. Çok duyguluyum. Bazı şeylerin kıymeti elden gittikten sonra daha iyi anlaşılıyor. Artık cemaat namaz kılmak için cami arayacak. Üniversiteye en yakın cami burasıydı, gençlerimiz cami bulmak için 4-5 kilometre gitmek zorunda kalacaklar” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı