Almanya'nın ilk camisi kapandı

Mesut ZEYREK / KÖLN
31 Ocak 2015 - 12:51Son Güncelleme : 31 Ocak 2015 - 12:52

Almanya'nın Köln kentinde 50 yıldır hizmet veren ve Avrupa'nın ilk camilerinden biri olan Barbaros Camisi, kılınan son cuma namazından sonra kapandı.

Caminin kapanma nedeni ise mülkünün İtalyan asıllı bir kişiye satılması olarak belirtildi.

Almanyanın ilk camisi kapandı

Cami cemaatinin son derece üzgün olduğu son Cuma namazına çeşitli STK temsilcilerinin yanı sıra Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin de katıldı.

Almanyanın ilk camisi kapandı

Başkonsolos Engin cemaate yönelik yaptığı konuşmada, “Bugün hüzünlü bir gün olmanın ötesinde görevini yerine getirmiş, çok sayıda kişiye okulluk yapmış bir müessesenin görevini, bayrağı başka camilere verdiği bir gün olarak bu günü görmek istiyorum. Buranın bir ibadethane olması kadar burada işçilerimizin biraraya gelip duygularını paylaştığı ve o ilk yıllarındaki yalnızlığı attığı bir müessese olması sıfatıyla biraz daha fazla bir hüzün yaratıyor. 50 yıl sonra toplumumuzun geldiği noktaya baktığımızda ise hüzünlenmemizin değil gurur duymamızın, mutlu olmamızın gerektiğini düşünüyorum. O yüzden de buranın yöneticilerine görevlerini misyonlarını layıkıyla yaptıkları için gurur duyuyoruz. Camide emeği geçen herkesten haklarını helal etmesini istiyorum” dedi.

Almanyanın ilk camisi kapandı

Caminin kapanacağını öğrenen Köln Şehir Müzesi geçtiğimiz günlerde caminin mihrabını ve mimberini sergilemek üzere müzeye taşımıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı