TRABZON HABERLERİ

Almanya'nın Afganistan'dan askeri malzeme sevkiyatı

AA / Zafer Sel
21 Ocak 2015 - 12:33Son Güncelleme : 21 Ocak 2015 - 12:34

- ISAF bünyesinde Afganistan'da görev yapan Alman askerlerine ait malzemelerin sevki için Trabzon'da kurulan Lojistik Aktarma Noktası'ndaki faaliyetlerin tamamlanmasıyla buradaki son araçlar, Almanya'ya gönderilmek üzere gemiye yüklenmeye başlandı - Alman ordusuna ait malzemelerin yüklendiği geminin yarın Trabzon Limanı'ndan ayrılmasıyla 45 binden fazla bakım malzemesi ve binin üzerinde ordu aracı, Almanya'ya sevk edilmiş olacak

AA / Zafer Sel

TRABZON (AA) - Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) bünyesinde Afganistan'da görev yapan Alman askerlerine ait malzemelerin sevki için Trabzon'da kurulan Lojistik Aktarma Noktası'nda getirilen araçlar, Almanya'ya gönderilmek üzere gemiye yüklenmeye başlandı.

Lojistik Aktarma Noktasındaki görevin tamamlanması dolayısıyla Trabzon Limanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Müşterek Üsler Destek Komutanlığı Müfettişi Koramiral Manfred Nielson, Afanistan'daki ISAF görevinin yaklaşık 3 hafta önce resmi olarak sona erdiğini vurgulayarak, tüm dünyadan 40 farklı ulusun bu göreve katılım sağladığını söyledi.

Bu kapsamda Alman ordusunun kullandığı malzemelerin Afganistan'dan sevki için Trabzon'da kurulan aktarma noktasının da faaliyetlerini tamamladığına dikkati çeken Nielson, son askeri araçların taşınmasının ardından aktarma noktasının da kapanacağını anlattı.

Nielson, son askeri malzemeleri taşıyacak olan Britannia Seaways gemisinin 5 kere Trabzon Limanı'na geldiğini ifade ederek, bu geminin son seferle birlikte binin üzerinde araç ve 45 bin adet askeri malzemeyi taşıdığını vurguladı.

Görevlerini başarılıyla tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Nielson, "Türk misafirperverliği olağanüstü etkileyiciydi. Trabzon'a ilk geldiğimiz günden itibaren en ufak bir olumsuzlukla karşılaşmadık. İlişkilerimiz çok kısa zamanda mükemmel bir seviyeye ulaştı. Herkes bizi bağrına bastı" dedi.

Trabzon'un çok etkileyici bir şehir olduğunu anlatan Nielson, bundan sonra tatil için Trabzon'a gelebileceğini söyledi.

Trabzon Lojistik Aktarma Komutanı Albay Stefan Hüller de Alman askerlerine ve sivil elemanlara karşı Trabzon'da gösterilen misafirperverlikten dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Hüller, Trabzon'daki insanların kendilerini içten ve arkadaşça karşıladığını dile getirerek, bütün Türk resmi makamlarının da kendilerine son derece yardımsever davrandıklarını vurguladı.

- "800'ün üzerinde personel görev yaptı"

Trabzon'da 19 Nisan 2013 tarihinde kurulan lojistik aktarma noktasında bugüne kadar 800'ün üzerinde Alman askeri ve sivil personel görev yaptı.

Trabzon Lojistik Noktası'nın kapatılmasıyla birlikte 31 Ocak'a kadar ana personel ve 13 Şubat'a kadar da takviye askeri birlikler ülkesine dönecek. Aktarma noktası, 31 Mart 2015 tarihinde ise resmi olarak kapanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Almanya'nın Afganistan'dan askeri malzeme sevkiyatı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 12 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Almanya'nın Afganistan'dan askeri malzeme sevkiyatı haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:32
  • Guneş
   05:25
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:26
  • Yatsı
   21:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı