Almanya'dan Yunanistan'a son kez evet

Celal ÖZCAN / BERLİN
18 Temmuz 2015 - 00:46Son Güncelleme : 18 Temmuz 2015 - 10:49

Alman Parlamentosu, Yunanistan'a 3. yardım paketi için müzakerelere evet dedi. Başbakan Merkel ve Maliye Bakanı Schaeuble bunun son evet olduğunu vurguladı.

Alman Federal Meclisi dün özel bir oturumla Yunanistan'a 3. yardım paketini görüştü.

Tartışmalar 3.5 saat sürdü. Aynı gün 61. yaş gününü kutlayan Başbakan Merkel, “Bizde emeklilerin haftada 120 Euro para çekebilmek için kapalı banka kapıları önünde kuyrukta beklediğini düşünün” diyerek, Yunanistan'daki duruma dikkat çekti.

Almanyadan Yunanistana son kez evetAB'nin bir kader ortaklığı olduğunu vurgulayan Merkel, “Ama Avrupa Birliği aynı zamanda hukuk ve sorumluluk birliği” dedi. Brüksel zirvesinde yararları ve zararları tarttıktan sonra yardıma evet dediğini söyleyen Başbakan Merkel, bunun Yunanistan'ı kurtarmak için son deneme olacağını söyledi.

SON KEZ

Yunanistan'a yardıma evet demesine rağmen, Euro'dan çıkması planını gündemde tutan Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de bunun son evet olacağını vurguladı.

Anamuhalefet Sol Parti Grup Başkanı Gregor Gysi, Maliye Bakanı Schaeuble'yi Avrupa düşüncesini yıkmakla suçladı. Gysi, Maliye Bakanına “Üzgünüm ama, Avrupa düşüncesini öldürmek üzeresiniz” dedi.

Hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ise Yunanistan'ın krizden çıkmasi için dramatik değişikliklere gitmek zorunda olduğunu söyledi.

Gabriel, Almanya'nın Avrupa'nın yük eşeği değil, Avrupa Birliği'nin kazananı olduğunu belirtti. Muhalefet partisi Yeşiller Grup Başkanı Katrin Göring Eckardt ise hükümeti Avrupa'yı bölmekle suçladı.

119 HAYIR

Tartışmalardan sonra oylamaya geçildi. 631 milletvekilli Federal Meclis'te 598 milletvekili oy kullandı. Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) içinden 65 milletvekili Merkel'in Yunanistan'a yardım politikasına evet demedi. 60'ı Hıristiyan Birlik Partilerinden olmak üzere 119 milletvekili hayır dedi.

5'i Hıristiyan Birlik'ten 40 milletvekili çekimser oy kullandı. 439 milletvekili ise evet dedi. Böylece Almanya Federal Meclisi Yunanistan'a 86 milyar Euro yardımı öngören 3. yardım paketini müzakerelere son kez yeşil ışık yaktı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı