Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Almanya'dan tuhaf açıklama

  Hürriyet Haber
  06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in, PKK'ya yaptığı ve dün Hürriyet Gazetesi'nin manşetten verdiği, ‘Silahları bırakın’ çağrısı, ‘‘Böyle bir görüşme olmamıştır’’ şeklinde tuhaf bir açıklamayla reddedildi. Alman Dışişleri Bakanlığı, Fischer ile yapılan röportajın tamamen gerçekdışı olduğunu iddia etmeye kalkıştı.

  Oysa Dışişleri Bakanı Fischer,3 Mart Çarşamba günü New York'taki BM binasında Hürriyet New York Temsilcisi Doğan Uluç'un sorularını yanıtlamış, PKK'lılara hitaben, ‘Silahlarını bıraksınlar, demokrasiye barışçı yollarla ulaşmaya uğraşsınlar. Bu çok önemlidir’ demişti.

  SES KAYITLARI VE BANTLAR DELİL

  Doğan Uluç, bu görüşmeyi başından sonuna kadar banda kaydetti. Uluç'un Fischer'le görüşmesi sırasında fotoğraf da çekildi. Ancak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Erdmann dün Bonn'da yaptığı açıklamada, ‘‘Böyle bir görüşme hiç yapılmadı’’ diyerek Uluç'un banda aldığı ve fotoğrafla görüntülediği bu konuşmayı yalanlamaya çalıştı. Hürriyet, Fisher-Uluç görüşmesinin ses kayıtlarını ve kanıt fotoğrafları Alman makamlarına teslim edecektir.

  Hürriyet aracılığıyla PKK'ya, ‘‘Silahları bırakın’’ çağrısında bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Fischer, dün tuhaf bir açıklama yaparak sözlerini inkar etti. Hürriyet, ‘‘Böyle bir görüşme olmadı’’ diyen Almanya'ya görüşmenin fotoğraflarını ve bant çözümünü gönderecek.

  İşte sözler

  İşte, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in yalanladığı görüşmenin ve söylemediğini iddia ettiği sözlerin bant kayıtları. Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'e, Hürriyet'in New York Temsilcisi Doğan Uluç'un sorusu ve yanıtı şöyle:

  Sayın Bakan, 3 hafta önce terörist PKK liderinin yakalanıp Türkiye getirilmesinden sonra Avrupa çok çalkantılı haftalar geçirdi. Yabancı istihbarat (casusluk ve haberalma) servislerine göre PKK, diğer işlere ilaveten uyuşturucu trafiği ve haraç ile beslenen bir örgüt. Son olaylar ışığında Alman hükümetinin PKK politikasında bir değişme var mı?''

  FISCHER:

  PKK Almanya'da yasaklanmış bir gruptur. Almanya'da yasal bir grup değildir. Savcılarımız tarafından da yasaklanmıştır. Bir kriminal organizasyon hakkında Alman hükümetinde tutum değişikliği yoktur. Bence silahlarını bırakmalı, demokrasiye barışcıl yoldan ulaşmalıdırlar. Bu çok önemlidir.

  YANITIN İNGİLİZCESİ

  Fischer'in İngilizce verdiği yanıt aynen şöyle: I think they should lay down the arms and go to democracy in peaceful means.

  Fischer konuşmasına, Almanya'da Türk pasaportu taşıyan 2.1 milyon Türk insanı olduğunu da eklemiş ve ‘‘Bunların 500 bini etnik Kürt, 1.6 milyonu etnik Türk’’ demişti.

  Gerçeğin fotoğrafı

  İşte Almanya'nın, ‘‘Böyle bir görüşme olmadı’’ açıklamasını yaptığı görüşmenin fotoğrafı. Yer, New York'taki Birleşmiş Milletler binası. Tarih, 3 Mart 1999. Sağdaki Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer. Soldaki, Hürriyet'in New York Temsilcisi Doğan Uluç. Gazeteci Doğan Uluç soruyor, Alman Bakan yanıtlıyor. Haber Hürriyet'in manşetinden yayınlanınca da korkuyor ve sözlerini inkar ediyor. Ama görüşmenin kayıtları Doğan Uluç'ta ve çok yakında da Alman makamlarının elinde olacak.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı