Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Almanya'dan Irak'ta ABD'ye destek’ haberine yalanlama

  WASHINGTON (A.A)
  28.02.2006 - 07:57 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın ardından, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da Irak'ın başkenti Bağdat'taki Alman İstihbarat Teşkilatı (BND) ajanlarının, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in başkenti savunma planlarını elde ederek, 2003'teki işgalden bir ay önce Amerikalı komutanlara aktardığı yönündeki haberi yalanladı. Pentagon

  Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, “Elimde bu bilgiyi doğrulayan bir kanıt yok” dedi. Amerikalı yetkililer de Irak'ta savaş hakkında bir çalışma yapıldığını, ancak çalışmada Alman istihbarat servislerinin rolünden söz edilmediğini kaydetti. Pentagon'dan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “Alman istihbaratının Saddam'ın savaş planlarını Amerikalılara verdiği yönündeki bir bilgi bu çalışmada yer almıyor” ifadesini kullandı.

  New York Times gazetesinin haberinde, Bağdat'taki BND ajanlarının, Saddam Hüseyin'in başkenti savunma planını elde ederek 2003'teki işgalden bir ay önce Amerikalı komutanlara aktardığı öne sürülmüştü.

  Alman Hükümet Sözcüsü Ulrich Wilhelm de New York Times gazetesinin haberinin yanlış olduğunu savunarak BND ve hükümetin şu ana kadar böyle bir plan olduğu yönünde bilgisi olmadığını söylemişti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı