Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Almanya'daki Türk cinayetinde küçük Adolf izi

  Hürriyet Haber
  07 Temmuz 2012 - 10:42Son Güncelleme : 07 Temmuz 2012 - 10:59

  Almanya’da Halit Yozgat’ın kendi işlettiği internet kafede 2006 yılında öldürüldüğü sırada, eski gizli servis ajanı “Küçük Adolf” lakaplı Andreas Temme’nin kafede ne işi olduğu sorusuna yanıt aranıyor.

  Almanya’da 2000 ile 2006 arasında 8 Türk’ün can verdiği seri cinayetlere Alman gizli servisi çalışanlarının da bulaşmış, hatta teşvik etmiş olabileceği yolundaki kuşkular giderek yoğunluk kazanıyor.

  Neo-Nazi çete Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) ve işlediği suçlarla ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda çalışmalar ilerledikçe, yeni bilgi, bulgu ve kuşkulara ulaşılması dikkat çekti. Cumhuriyet gazetesinden Osman Çutsay’ın haberine göre, özellikle Kassel’de 6 Nisan 2006’da kendi işlettiği internet kafede öldürülen Halit Yozgat’la ilgili yeni bilgiler, bu infazda bir istihbarat ajanının doğrudan rol almış olabileceğini gösterdi.

  Almanya’nın en etkili haftalık gazetesi Die Zeit’ın son sayısında, Der Spiegel’in eski genel yayın yönetmelerinden ve yazar-araştırmacı Stefan Aust imzalı bir haberde, halen Hessen eyaletinde devlet memuru olarak görev yapan ve kendisinden Hitler’in ön adıyla “Klein Adolf” (Küçük Adolf) olarak söz edilen Andreas Temme adlı eski bir gizli servis ajanının tuhaf konumuna işaret edildi./images/100/0x0/55eb36f2f018fbb8f8b2cdd2

  “BU İŞİN PEŞİNİ BIRAK”
  Polis Müdürü Gerald Hoffmann’ın Hessen Anayasayı Koruma Örgütü mensuplarından Andreas Temme’nin cinayet sırasında o kafede ne aradığını bir türlü açıklayamaması, ancak üstleri tarafından korunması olayın sanıldığından çok daha derin boyutları olabileceğini gösterdi. Bir süre önce Meclis Araştırma Komisyonu’nda da üyeleri şaşkına çeviren “engelleme” çabalarını anlatan Hoffmann, Temme’nin çok önemli bir ipucu oluşturduğunun altını çizdi ve kendisine Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi yöneticilerince “bu işin peşini bırakması için” yapılan telkini de anlattı.

  Aust, özel yaşamı da tuhaflıklar içeren ve ısrarla korunan bu ajanın, ordudan istihbarat örgütüne geçiş yaptığını ve daha sonra Neo-Nazi örgütlerdeki muhbirlerle bağlantıyı kuran bir görevli olduğunu kaydetti. Bu bağlar nedeniyle olayın çok daha geniş boyutları olacağının ortaya çıktığı da belirtilen Die Zeit’taki haberde, Temme’nin Yozgat cinayetinden kısa bir süre önce gerçek kimliği bir türlü açıklanmayan ve kayıtlara “GP 389” olarak geçen bir muhbirle üst üste telefonlaştığı belirtildi. Bu ipuçlarının hem Kassel cinayetini hem de diğerlerini çözebilecek bir nitelik içerdiği de savunuldu.

  “YANLIŞ ZAMANDA YANLIŞ YERDEYDİM”
  Halen Kassel il yönetiminde memur olarak görev yaptığı belirlenen Temme ise Alman Birinci Kanalı ARD’deki bir haber programında hakkındaki suçlamaları reddederek “Ben sadece yanlış zamanda yanlış yerde bulundum, benim bu işlerle bir ilgim yok” diye konuştu.

  Ancak pazar günü Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heinz Fromm’un, ardından da Thüringen Dairesi Başkanı’nın görevden ayrılması, gizli servislerle Neo-Nazi örgütler arasındaki ilişkilerin boyutlarına yönelik bir gösterge olarak yorumlandı. Meclis Araştırma Komisyonu’nda perşembe günü ifade veren Fromm, “Bu seri cinayetler güvenlik birimleri için ağır bir yenilgi olmuştur” derken, Thüringen’deki NSU ve bağlantılı muhbirlere dair belgelerin imhasını da “büyük bir darbe” olarak niteledi. Komisyon üyelerinden Yeşiller Partisi milletvekili Hans-Christian Ströbele, Alman televizyonuna verdiği bir demeçte, Neo-Nazi çevrelerden yararlanılanlar ve muhbir olarak görevlendirilenler olduğunu, ama bunların adlarının belgelere hiç geçmediğinin de bilindiğini hatırlattı. Ströbele, “Anayasayı Koruma Dairesi’nin bu konuda olağanüstü iyi bilgilendirildiği izlenimi edindim” dedi.

  Türk toplumu temsilcileri ise bu cinayetlerin ve ardındaki güçlerin derhal açıklığa kavuşturulması için çağrıda bulundular. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), “bugüne kadar yapılan çalışmalarda cinayetlerin üstünün örtülmesi yönünde yoğun bir çaba harcandığı kanısının ağır bastığına” dikkat çekti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı