Gündem Haberleri

  Almanya'daki sünnet yasasının zamanı bilinmiyor

  AA
  18.07.2012 - 17:15 | Son Güncelleme:

  Köln Eyalet Mahkemesinin sünneti "yaralama suçu" olarak kabul eden karar almasından sonra ülkede sünnetin yasal hale getirilmesi amacıyla çıkarılacak yasa tasarısının ne zaman hazır olacağı henüz bilinmiyor.

  Almanya Adalet Bakanlığı'nın bir sözcüsü, bugün Berlin'de yaptığı açıklamada, sözkonusu yasa tasarısının ne zaman hazır olabileceği konusunda şimdiden somut bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.
  Sözcü, yasa tasarısını sonbahara kadar hazırlamak istediklerini, ancak konunun zorluğu nedeniyle bu konuda somut bir tarih veremeyeceğini ifade ederek, yine de konunun geciktirilmemesi gerektiğinin bilincinde olduklarını kaydetti.
  Alman Federal Meclisi, yarın yapacağı özel oturumda, Sol Parti dışında tüm partiler tarafından ortaklaşa hazırlanan bir karar tasarısını kabul etmeye hazırlanıyor.
  Karar tasarısında, Yahudilerin ve Müslümanların dini inançları gereği sünnete hakkı olduğuna vurgu yapılacak ve hükümetten bunun için gerekli olan yasal düzenlemeyi yapması istenecek.
  Köln Eyalet Mahkemesi, sünneti "yaralama suçu" kapsamına alan bir karar vermiş ve sünnet ettiği bir çocuğun daha sonra kanama geçirmesi sebebiyle yargılanan bir doktoru, “işlediği suçun farkında olmadığı” gerekçesiyle serbest bırakmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı