Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya'daki mini seçimde kazanan Türk Armin

  Deutsche Welle Türkçe
  15 Mayıs 2017 - 08:08Son Güncelleme : 15 Mayıs 2017 - 08:16

  Kuzey Ren-Vestfalya eyalet seçimlerinin ardından partilerin gözü 24 Eylül'deki genel seçimlerde. Hristiyan Birlik, liberaller ve sağ popülist AfD seçimin kazananları oldu. SPD ve Yeşiller ise kan kaybetti.

  Almanyadaki mini seçimde kazanan Türk Armin

  KRV eyaleti, Sosyal Demokratların kalesi sayılıyordu. 2005-2010 yılları haricinde yaklaşık 50 yıl boyunca eyalette Sosyal Demokratlar iktidarda olmuştu. CDU Genel Sekreteri Peter Tauber seçim sonuçlarını "CDU, SPD'nin kalbini fethetti. Bu CDU için harika bir gün” sözleriyle değerlendirdi.

  SPD'NİN HEZİMETİ İSTİFA GETİRDİ

  Seçimlerde ilk sonuçlara göre SPD 8 puan oy kaybetti ve oy oranı yüzde 31,1 civarında kaldı. Sosyal Demokratların KRV'de uğradığı yenilginin ardından, Hannelore Kraft, partinin eyalet teşkilat başkanlığından ve genel başkan yardımcılığı görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. 2010 yılından beri Eyalet Başbakanı olan Kraft, bu yenilgide "kişisel olarak sorumluluğu üstlendiğini” söyledi.

  SPD Genel Başkanı ve Başbakan Adayı Martin Schulz ise ilk sonuçlar belli olduktan sonra Berlin'deki parti merkezinde yaptığı açıklamada, sonucu "gerçekten büyük bir yenilgi” diye niteledi. KRV seçimleri, Ocak ayında başbakan adayı olması ile SPD'ye taze bir rüzgar getiren Schulz'un üçüncü yenilgisi oldu. SPD daha önce de Saar ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde oy kaybına uğramıştı.

  LİBARELLER SONUÇTAN MEMNUN

  Liberal çizgideki Hür Demokrat Parti (FDP) gelen ilk sonuçlara göre yüzde 12 civarında oy oranı ile seçimlerde en çok oyu alan üçüncü parti oldu. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki seçimlerde liste başı adayı olan FDP Genel Başkanı Christian Lindner sonuçlar karşısında "çok memnun” olduklarını söyledi. Lindner, kamu televizyon kanalı ZDF'e yaptığı açıklamada, bu seçimin federal seçimler için "yarışın başlangıcı" olduğunu belirtti. FDP, 2013 yılında yapılan genel seçimlerde yüzde 5 barajının altında kalarak, Federal Meclis'e girememişti.

  SAĞ POPÜLİSTLER MECLİSE GİRMEYİ BAŞARDI

  KRV'deki seçimlerde ilk sonuçlara göre sağ popülist parti Almanya için Alternatif (AfD) yaklaşık yüzde 7,7 oy alarak, ilk kez eyalet parlamentosuna girmeyi başardı. Böylelikle AfD, Almanya'daki 16 eyalet parlamentosundan 13'ünde temsil ediliyor olacak. Parti Genel Başkanı Frauke Petry ARD televizyon kanalına yaptığı açıklamada sonucu memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Federal parlamento seçim yarışı için ve 24 Eylül'deki seçimler için daha yüksek oy oranı istiyoruz, ama bu en büyük eyalette aldığımız sonuçtan da memnunuz” dedi.

  YEŞİLLER OY KAYBETTİ

  Sosyal Demokrat Parti ile koalisyonda yer alan Yeşiller partisi de seçimlerde oy kaybına uğradı. 2012 yılında oyların yüzde 11,3’ünü alan Yeşillerin bu seçimde oyları yüzde 6 civarında kaldı. Yeşiller partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, ARD televizyon kanalına yaptığı açıklamada, bu sonuçların federal seçimler açısından öneminin sınırlı olduğunu dile getirdi. Özdemir, bu sonuçlarla Yeşillerin izlediği siyasetin değil, hükümetin izlediği siyasetin seçimleri kaybettiğine işaret etti.

  Almanyadaki mini seçimde kazanan Türk Armin

  Etiketler: ALMANYA , AFD , MERKEL
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı