Almanya’da Türkiye tartışması

Celal ÖZCAN
12.10.2015 - 10:09 | Son Güncelleme:

Ankara’daki kanlı terör saldırısı, Almanya’da siyasi partiler arasında ‘Türkiye güvenli mi değil mi?’ tartışmalarına yol açtı.

Ankara’da yaşanan ve Türkiye’yi yasa boğan kanlı terör saldırısı, Almanya’da siyasi partilerin mülteci politikası üzerine farklı yorumlara yol açtı. Hükümet, mülteci akınını durdurmak için Türkiye’nin güvenli ülke statüsüne alınmasını isterken, Yeşiller, yaşanan terör saldırısını, Türkiye’nin güvenli olmadığına gerekçe gösterdi.

Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir, “Ankara’daki korkunç saldırı, ama aynı zamanda güvenlik güçlerinin kuşatması altındaki şehirlerde iç savaş benzeri durum ve böyle bir durumdaki Türkiye’nin güvenli ülke statüsüne alınması, benim hayal gücümün sınırlarını aşıyor” dedi.Alman Parlamentosu Başkan Yardımcısı Yeşillerli Claudia Roth da Ankara’daki saldırıyla ilgili şöyle dedi: “Eğer böyle bir Türkiye güvenli ülke kabul edilirse, bu, Avrupa’nın mültecileri durdurma politikasındaki iki yüzlülüğünü ifade eder.” CDU Başkan Yardımcısı Thomas Strobl ise terör saldırısının Türkiye’de mültecilerin konumuyla ilgili bir değişikliğe yol açmayacağını söyledi. Strobl, “Türkiye ile konuşmamız gerekir” dedi.

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel de saldırıyla ilgili şunları söyledi:
“Almanya’da çok sayıda insan şu an Türkiye’deki insanları düşünüyor. Bizim bomba koyanlara karşı başarılı olacağımıza inanıyorum.” Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise Türkiye’deki demokrasi güçlerini şimdi birlikte olmaya ve demokrasiyi savunmaya çağırdı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı