Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya'da Türk kökenli vekil görevini askıya aldı

  A.A.
  03 Mayıs 2010 - 12:11Son Güncelleme : 03 Mayıs 2010 - 12:11

  Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Eyalet Meclisi Üyesi Bülent Çiftlik ile eski kız arkadaşı Nicole D'ye sahte evlilik konusunda hukuki danışmanlık yapmakla suçlanan SPD Hamburg Eyalet Meclisi Üyesi avukat Metin Hakverdi, milletvekilliği görevini dondurma kararı aldı.

  SPD Hamburg parti teşkilatının basın sözcüsü Jörg Schmoll, dünkü parti yönetimi toplantısı sonrasında Hakverdi'nin, milletvekilliği görevini askıya alma kararı verdiğini belirtti.

  SPD Hamburg parti teşkilatı başkanı Olaf Scholz ile SPD eyalet meclisi grup başkanı Michael Neumann da "Hamburger Abendblatt" gazetesine yaptıkları açıklamada, Hakverdi'nin eyalet meclisindeki toplantı ve oturumlara katılmayacağını ve Çiftlik davası sonuçlanıncaya kadar milletvekilliği görevini dondurduğunu söyledi.

  Scholz ve Neumann, Hakverdi'nin avukat olarak çalışmaya devam etmek istemesi durumunda, söz konusu sahte evliliğe danışmanlık yapmadığı yönündeki açıklamalarını belgelemesi ve ispat etmesi gerektiğini kaydetti.

  Hakverdi, geçen hafta bazı Alman gazetelerine yaptığı açıklamada, "Adı geçen kişilere sahte evlilik konusunda danışmanlık yaptığım doğru değildir. Büroma geldiler. Benden aile hukuku ile ilgili olarak kendilerine danışmanlık yapmamı istediler, ancak bu konuda uzman olmadığımı belirterek, başka bir avukata gitmelerini rica ettim. Hamburg Savcılığı tarafından şahsıma yönelik bir soruşturma açılmayacağından emin olduğumu bildirmek isterim" ifadelerine yer vermişti.

  Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan bir haberde, Hakverdi'nin, Çiftlik'e danışmanlık yaptığı ve bu sahte evlilikten haberdar olduğu belirtilmişti.

  Çiftlik de sahte evliliğe aracılık yaptığı suçlamasıyla hakkında açılan dava sonuçlanıncaya kadar milletvekilliği görevini askıya almıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı