Almanya'da tren istasyonunda bomba bulunmasına ilişkin dava başladı

A.A
09.09.2014 - 09:50 | Son Güncelleme: 09.09.2014 - 09:58

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bombalı saldırı ve suikast planladıkları gerekçesiyle geçen yıl gözaltına alınan 4 kişinin yargılanmasına başlandı.

Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davada, Özbekistan İslami Hareketi (IMU) adlı grupla bağlantı oldukları iddia edilen sanıklar Alman vatandaşı Marco G. , Arnavut kökeni Enea. B, ile Türk kökenli Alman vatandaşları 25 yaşındaki Koray D. ile 24 yaşındaki Tayfun S. geniş güvenlik önlemleri altında mahkeme salonuna getirildi.

Duruşmada savunma avukatlarının "reddi hakim" talebi reddedilirken, iddianamenin okunmasına yaklaşık iki saatlik gecikmeyle başlandı. Sanık avukatları, müvekkillerinin mahkemede susma haklarını kullanacaklarını bildirdi.

Savunma avukatlarından Peter Krieger, iddianamenin nitelikten yoksun olduğunu ve çelişkiler içerdiğini belirtirken, bir diğer savunma avukatı Mutlu Günal, "Burada söz konusu olan bir bomba değil, sahte bir bomba düzeneği. Bonn'un kan gölüne dönüşeceği iddiası yanlış" ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı Pro NRW hareketi üyelerinin duruşma sırasında mahkeme binası yakınlarında protesto gösterisi düzenlemeleri dikkat çekti.

Terör örgütü kurmakla suçlanıyorlar

Başsavcılık tarafından hazırlanan ve 360 dosyadan oluşan iddianamede sanıklar terör örgütü kurmak ve tasarlayarak cinayete teşebbüs etmekle suçlanıyor. Sanıkların ayrıca 13 Mart 2013'te, aşırı sağcı Pro NRW hareketinin liderlerinden Markus Beisicht'i silahla öldürmeyi planladıkları öne sürülüyor.

İki sanığın, Beisicht'in evine 600 metre uzakta üzerlerinde iki silahla yakalandıkları kaydediliyor. İddianamede, zanlıların Özbekistan İslami Hareketi'nin (IMU) Pro NRW'ye karşı eylemlere girişilmesi çağrısı üzerine bu eylemi planladıkları iddia ediliyor.

Bonn Tren İstasyonu'nda bombalı çanta

Sonradan Müslüman olan 27 yaşındaki Marco G. ise 10 Aralık 2012 tarihinde Bonn Tren İstasyonu'nda patlamadan etkisiz hale boru tipi bombayı hazırlamak ve bir spor çanta içinde istasyona bırakmakla suçlanıyor. Başsavcılık, Marco G. için ömür boyu hapis cezası talep ediyor.

Şüpheli çanta polis ekipleri tarafından basınçlı su sıkılarak etkisiz hale getirilmiş, çantadan boru tipi bombanın parçaları çıkarken, ateşleyici mekanizma bulunamamıştı.

Başsavcılık, ateşleyici mekanizmanın bomba imha işlemi sırasında kaybolmuş olabileceğini, bombanın büyük olasılıkla hazırlanması sırasında yapılmış bir hata nedeniyle patlamadığını ancak sanık Marco G.'nin eylemi bilinçli olarak tasarladığını iddia ediyor. İddianamede, patlaması durumunda bombanın 3 metre çevresindeki herkesi öldürebilecek güçte olduğu kaydediliyor.

Polis tarafından Marco G'nin evinde geçen yıl yapılan aramalarda patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirilmişti.

Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada 150 tanığın dinlenmesi öngörülüyor. Duruşmaların gelecek yıl nisan ayında tamamlanması planlanıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı