Almanya'da teröre karşı kameralı denetim

CİHAN
09.12.2014 - 11:31 | Son Güncelleme:

Almanya'da istasyonlarda kameralı denetim daha da sıkılaştırılıyor.

Alman Demiryolları (DB) Mannheim ve Stuttgart tren istasyonlarında video kameralı takip ve denetimi daha da sıkılaştıracak. 2015 yılında Mannheim ve Bremen’e yeni kamera sistemi kurulacak.

Hamburg ve Nürnberg istasyonlarında bulunan kamera sistemleri yenilenecek. Bu istasyonları ise Stuttgart, Essen, Köln, Düsseldorf ve Dortmund istasyonları takip edecek.

GÜVENLİĞE YATIRIM YAPILACAK
İstasyonlara kameralı denetim sistemi kurulması ve denetimin sıkılaştırılmasının nedeni kriminal olaylar ve muhtemel terör saldırıları olarak ifade ediliyor.

İstasyonlarına kameralı denetim sistemlerinin kurulacağı veya yenileneceği toplam 10 şehir ise emniyet raporlarına göre kriminal olaylar ve terör saldırıları tehditleri konusunda öne çıkan şehirler.

Konu ile ilgili Polis Sendikası Başkan Yardımcısı Jörg Radek, istasyonlarda güvenlikle ilgili yatırım ve iyileştirmelerin önemine dikkat çekti.

HALK DESTEKLİYOR
Önceki yıllarda da gündeme gelen bu konuya kişisel hakların muhafazasına aykırı olduğu itirazları yapılmıştı. Daha sıkı kameralı denetimle ilgili yapılan anketlerde vatandaşların büyük bir çoğunluğu denetimi yerinde buluyor.

Özellikle büyük şehirlerde istasyonlarda son yıllarda artan kriminal olayları nazara veren birçok vatandaş, buna otobüs, S-bahn ve tramvayların içinde kameralı denetim sisteminden sonra istenmeyen manzaraların azaldığı örneğini gösterdi.

ARANANLAR DAHA HIZLI BULUNACAK
Ayrıca bu sistemle polis tarafından arananların çok daha hızlı ve kolay bulunabileceği de dikkat çekilen noktalar arasında yer alıyor.

Kameralı sistem kurulması ve yenilenmesi ile ilgili gereken bütçe konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı. Video kameralı denetim sistemi halen Berlin-Ostkreuz S-Bahn istasyonunda yapılıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı