Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Almanya'da tarih dersi talebi

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Theo Zwanziger, Alman Milli Takım oyuncularına tarih dersi verilmesini planladıklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Theo Zwanziger, Berliner Morgenpost gazetesinde verdiği röportajında, U-21 milli takımında yer alan İran kökenli Ashkan Dejagah'ın, İran'da yaşayan ailesinin durumundan endişe ettiği için İsrail'de oynanan karşılaşmaya gitmeme kararı alması üzerine oyunculara tarih dersi verilmesini düşündüklerini belirtti. Zwanzıger, “Almanya adına sahaya çıkan oyuncular tarihi bilmeli” dedi.

Özellikle göçmen kökenli oyuncularda tarihi bilgi eksikliğinin giderilmesi gerektiğini ifade eden Zwanziger, “U-15 takımlarından itibaren bize gelen erkek ve bayan oyuncularımızın, Almanya'nın ne olduğunu bilmeleri gerekir. Spor müdürümüz Matthias Sammer ve takım menajeri Oliver Bierhoff, bunu nasıl yapabileceğimizi düşünüyorlar” diye konuştu.

Zwanziger, Alman milli takımlarında yer alan bir oyuncunun Yahudi düşmanı, ırkçı ya da ayrımcı açıklamalarda bulunmasına hiç bir zaman izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Dejagah'ın, İran'da yaşayan ailesini gerekçe göstererek U-21 takımının İsrail'de oynadığı karşılaşmaya katılmama kararı alması, çok sayıda Alman politikacı ve Yahudiler Merkez Konseyi tarafından eleştirilmiş, Dejagah ise, aldığı bu kararın siyasi olmadığını söylemişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler