ALMANYA'DA SİLAH TARTIŞMASI

Hürriyet Haber
20 Ağustos 2014 - 11:10Son Güncelleme : 20 Ağustos 2014 - 11:14

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel'in, koalisyon ortağı Hıristiyan Birlik partilerinin yoğun eleştirilerine karşın, silah sevkiyatının artırılmasından yana olmadığını açıklaması tartışmaya neden oldu.

Alman televizyonlarında geniş yer alan tartışma, bugünkü gazetelerin yorum sayfalarına da taşındı. Mittelbayerische Zeitung'ta yer alan yorumda, Almanya'nın askeri anlamda dünyada nasıl bir rol oynaması gerektiğine ilişkin kamuya açık bir tartışma yapılması gerektiğini, tartışmaya doğrudan müdahalenin yanı sıra dolaylı müdahale konusunun da eklenmesi gerektiğini bildirdi.

Alman gazetesi, bu tartışmanın artık bir sonuca bağlanması ve bunun halka açıklanması gerektiğini savunurken, "Bu Başbakan Merkel'in görevi. Şu anda Başbakan'ın karar alma konusundaki açığını kendi lehine kullanacak kadar zeki Ekonomi Bakanı'nın değil" diye yazdı.

Frankfurter Rundschau gazetesi ,silah sevkiyatının ne zaman meşru ve ne zaman olmadığı konularına dikkat çekerken Alman savunma politikasının özünü savaş silahları denetim yasası ile dış ekonomi yasası belirlediğini yazdı. Gazete, savunma ürünleri ticaretini güvenlik ve kalkınma politikasının odağına yerleştirmeye neyin engel olduğunu sorgularken, bunun adına layık bir Alman ve Avrupa savunma ve güvenlik politikası eksikliğinden kaynaklandığını öne sürdü. Gazete, "Ölçülü bir strateji kriz bölgelerine müdahalede bir eylem kılavuzu olmakla kalmaz, aynı zamanda silah ihracatında da yardımcı olur. Sevkiyat meşruiyet kazanır, anlaşılır hale gelir ve etik açıdan da savunulabilir durumda olur" diye devam etti.

Heilbronner Stimme gazetesi de savaş silahları ihracatına ilişkin olarak son 14 yılda aynı temel ilkelerin geçerli olduğunu, insan hakları ihlalleri engellenebilecekse, savaşçılara silah sevk edilmesini istemenin siyasi açıdan yoruma açık bir alan olabileceğini vurguladı. Gazete, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel'in Almanya'nın dünyaya olabildiğince az sayıda silah göndermesi yönündeki tutumunun, Hıristiyan Birlik içindeki gürültü yerine bu ilkelere dayandığını savundu. Gazete geçen yıllarda bu yasaların sınırların dışına çıkarak yasanın yorumlandığını, bunun teamül hukukuna dönüşmesinin engellenmesi gerektiğini bildirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı