Almanya'da seçime katılım az şikayet çok

Temel ELCİVAN-DÜSSELDORF/DHA
04 Ağustos 2014 - 14:21Son Güncelleme : 04 Ağustos 2014 - 14:23

Türkiye'de 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları 31 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında oylarını kullandılar.

Almanya'da yaşayan 1,4 milyon Türk seçmenin oy kullanabilmesi için 7 bölgede sandıklar kuruldu. Sandıkların kurulduğu salonların bazı seçmenlere kilometreceler uzakta olması, randevu sistemi ve seçimin tatil dönemine denk gelmesi katılımın az olmasında büyük rol oynadı.

SON GÜNDE KATILIM FAZLAYDI

Köln ve Düsseldorf Başkonsolosluklarına bağlı yaklaşık 200 bin seçmen için Düsseldorf kentindeki ISS DOME'da 92 sandık kuruldu. İlk üç gün beklenen katılımın gerçekleşmediği ISS DOME'a seçmenler son gün akın ettiler. Son günün pazar olması nedeniyle sandığa gelen seçmenler salon önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

ŞİKAYETLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Oy kullanma işlemlerinin ilk günü randevu sistemine olan şikayetler öne çıktı. Daha sonraki günlerde iki seçmenin aynı kabinde oy kullanma girişimleri ve bazı seçmenlerin oy pusulasıyla telefon kamerasına poz verme girişimleri şikayet konusu oldu.

ZARFLAR ŞEFFAFTI

Düsseldorf'ta sandık gözlemcisi Özlem Gül, “Zarfların çok ince olmasından dolayı oy pusulasındaki mühür zarfın dışından kolayca görülüyordu. Zarfı ışığa tutulunca mührün hangi aday üzerine vurulduğu çok net anlaşılıyordu. Sandık kurulu başkanına bu ve benzer şikayetlerimizi ilettik, umarız değerlendirilir” dedi.
Türkiye'den gelen ve Aday Ekmeleddin İhsanoğlu adına gözlemci olarak görev yaptığını belirten Seçil Üstünkol da, "Çok sayıda seçmen oyunu kullanırken oy pusulasının fotoğrafını çekiyordu. Bunu sandık başkanlarına ilettik ve tutanak tutuldu. Ama yeterli olmadı. Uyardığımız insanlar, 'çekmedim telefonla oynadım' diyorlardı” diye konuştu.

“RANDEVU SİSTEMİ YANLIŞTI”

CHP Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Temsilcisi Celal Bulut ise şunları söyledi: "YSK'nın randevu sistemi ve sandıkların uzak mesafelere kurulması gibi yanlış tutumlardan dolayı sandıklar boş kaldı. Bir milyonu aşkın seçmenin sandık başına gideceği beklenirken Almanya genelinde oy kullananların toplam sayısı 300 bini geçmez. Diğer taraftan AKP karşıtı olan çoğu seçmen, 'oylar zaten çalınacak' diye sandığa gelmedi. AKP seçmenin de, 'Başbakan Erdoğan her koşulda seçilir' diyerek uzak mesafelerden sandığa gelmediğini düşünüyoruz.”

Türk Federasyonu KRV 1. Bölge Başkanı Tansel Çiftçi, "Randevu sistemi vatandaşın kafasını karıştırdı. Aynı aileden olan kişilere farklı günlerde randevu verilmiş. Beraber onca yolu gelen aile bireylerinden kimi oy kullandı kimi kullanamadı. Bunu YSK'ya bildirdik” dedi.

AMAÇ YIĞILMAYI ÖNLEMEKTİ

Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür randevu sistemi konusundaki şikayetlerle ilgili olarak, “Alman makamları 7 bölge için izin verdi. Belli sayıdaki vatandaşları belli bölgelere toplama zorunluluğu doğdu. Düsseldorf ve Köln çevresinde kağıt üzerinde 260 bin seçmen bulunuyor. Bu, günlük ortalama 65 bin seçmenin oy vermesi demek. Bunu düzenlemek gerekiyordu ve YSK da randevu sistemiyle çözüm buldu" diye konuştu.
Oy pusulalarının koyulduğu zarfların şeffaf olduğu iddialarına ise Başkonsolos Alattin Temür şu yanıtı verdi: “Bilindiği üzere seçimlerde tüm oy kullanma malzemeleri YSK tarafından hazırlanıyor. Sorular ve şikayetlerin buraya iletilmesi daha doğru olur.”

“ÇOK ŞİKAYET GELDİ”

Salonda bulunan ve habercilerin sorularını yanıtlayan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, “Evet zarfların içinin gözüktüğü şikayetleri oldukça fazla oldu. Daha çok zarf ışığa tutulduğunda, içinin görüldüğü anlatıldı” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı