Almanya'da rekor artış

Cihan
19.01.2015 - 09:16 | Son Güncelleme:

Almanya'da vergi kaçırdığı için kendini ihbar eden sayısında rekor artış

Almanya'nın Baden-Württemberg (BW) eyaletinde vergi kaçırdığı gerekçesiyle kendisini maliyeye ihbar edenlerin sayısı geçen yıl 9 bin 342 kişi olarak açıklandı. 2010 yılından bu yana kendini ihbar edenlerin sayısı 26 bin 387’ye ulaştı.

Vergi kaçakçıları, kendini ihbar ettikten sonra Almanya’da vergisini ödüyor ve bu sayede ceza yemekten kurtuluyor. Geçen yıl kendini ihbar edenlerin sayısının bu kadar yüksek olmasına sebep olarak ise 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren cezadan muaf tutan kanunun sertleşmesi ve sonradan ödenecek olan vergilerin artmış olması gösteriliyor.

1 Ocak’tan itibaren yeni düzenleme ile vergi ihbarında sınır miktarı 50 bin eurodan 25 bin euroya düşürüldü. Maddi sınırın aşılması durumunda yüzde 10’luk bir zam söz konusu olacak. 100 bin eurodan başlayan vergi kaçırma vakalarında ise yüzde 15, 1 milyon eurodan itibaren ise yüzde 20 oranında zam sözkonusu olacak.

Ayrıca vergi kaçırılan her yıl için yüzde 6 oranında faiz ödenecek. Zamanaşımı süresi de 10 yıl olacak. Uzmanların açıklamalarına göre Almanya’da vergi kaçağı suçunu işleyenlerin çoğu Baden-Württemberg (BW) eyaletinde yaşıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı