Almanya'da postacıların grevi sona eriyor

AA
06.07.2015 - 09:58 | Son Güncelleme:

Alman Posta İdaresi (Deutsche Post) çalışanlarının yaklaşık dört haftadır süren grevi, tarafların anlaşması sonrası sona eriyor.

Deutsche Post çalışanlarının başlattıkları grevin, işveren ile sendika arasında varılan uzlaşma sonrası sonlandırılacağı açıklandı.

Bad Neuenahr kentinde yaklaşık 40 saat süren müzakere sonunda taraflar, 140 bin sözleşmeli personel için bir kereye mahsus 400 euro ödenmesini ve gelecek yıldan itibaren yüzde 1,7 ücret zammı yapılması konusunda uzlaştı.

Buna göre grev yapılan anlaşma sonrası pazartesiyi salıya bağlayan gece yarısı sona erecek ve posta dağıtımı normal seyrinde devam edecek.

Deutsche Post Yönetim Kurulu Başkanı Frank Appell, anlaşma sonrası yaptığı açıklamada, “Bugün şirketimiz, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için iyi bir gün” dedi.

Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamadığı için düşük ücret alan postacıların hakkını savunan Ver.di sendikası süresiz grev çağrısında bulunmuş ve dört hafta önce Deutsche Post şirketi posta çalışanları süresiz iş bırakma eylemine çıkmışlardı.

Grev nedeniyle Deutsche Post şirketinin yaklaşık 30 milyon euro zarar ettiği tahmin ediliyor.

Etiketler: almanya


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı