Almanya'da "PEGIDA" karşıtı imza kampanyası

BERLİN / AA
13.01.2015 - 16:44 | Son Güncelleme:

Almanya'da İslam karşıtı ve yabancı düşmanı gösterilerle ortaya çıkan PEGIDA protesto edildi. PEGIDA'ya karşı başlatılan kampanyada 413 bin imza toplandı.

Almanya'da İslam karşıtı ve yabancı düşmanı gösterilerle ortaya çıkan "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar'' (PEGIDA) hareketi protesto edildi.

Dresden'deki 12. PEGIDA gösterisinde yaklaşık 25 bin kişi toplanırken, Leipzig, Berlin, Hannover, Düsseldorf ve Münih ile diğer kentlerde PEGIDA'ya karşı yapılan gösterilere 100 binden fazla kişi katıldı.

Leipzig'deki gösteride yaklaşık 30 bin PEGIDA karşıtı bir araya gelirken PEGIDA karşıtı gösterilere Münih'te 20 bin, Hannover'de 19 bin ve Berlin'de 4 bin kişi katıldı. Diğer kentlerdeki gösterilerle PEGIDA karşıtı protestocularının sayısı 100 bini aştı.

Münih Anakent Belediye Başkanı Dieter Reiter, kentte düzenlenen PEGIDA karşıtı gösteride yaptığı konuşmada, ''Buradayız çünkü toplumumuzu bölmeye çalışanlara, insanları hiçe sayan ideolojileri için dini esir alanlara, başkalarını dini, rengi ve kökeni nedeniyle ayıranlara meydanı bırakmıyoruz" dedi.

Diğer kentlerde yapılan gösterilere katılanlar da "Siz halk değilsiniz'', Kahverengi yerine çok renklilik'', ''Nazilere hayır'', ''Biz Charli'yiz PEGIDA değil'' yazılı pankartlar taşıdı.

Düsseldorf'taki gösteri sırasında belediye binasının ışıkları söndürülerek PEGIDA karşıtı eylemlere destek verildi.

PEGIDA KARŞITI İMZA KAMPANYASI

Bu arada PEGIDA'ya karşı internet üzerinden başlatılan imza kampanyasına 410 binden fazla kişi destek verdi.

Karl Lempert adlı Alman vatandaşı tarafından 23 Aralık’ta "Renkli bir Almanya için - PEGIDA'ya karşı 1 milyon imza" başlığıyla change.org adlı internet platformunda başlatılan kampanyaya katılanların sayısı hızla artıyor.

İlk 48 saat içinde 30 bin kişinin destek verdiği kampanya, sosyal medyadaki paylaşımların ardından 413 bin 223 imzaya ulaştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı