Gündem Haberleri

  Almanya'da ölen Büşra toprağa verildi

  Erol KÜÇÜKOĞLU/ORDU, (DHA)
  28.01.2011 - 15:39 | Son Güncelleme:

  ALMANYA’nın Frankfurt kentindeki bir üniversite hastanesinde babasından kök hücre nakli yapılan ve tüm müdahelelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybeden 16 yaşındaki Büşra Yeşilyurt, bugün memleketi Ordu’da gözyaşları arasında toprağa verildi.

  Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde öğretmenlik yapan İlknur ve Tuncer Yeşilyurt’un iki çocuğundan en büyüğü olan 16 yaşındaki Büşra Yeşilyurt’a 13 Mart 2009 tarihinde lösemi teşhisi konuldu. Gebze Anadolu Lisesi’ni de kazanan Büşra’nın hastalığı ailesinin de yıkımına neden olurken, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde uzun bir süre tedavi süreci başlatılarak kemoterapi uygulandı. Tedavinin olumlu sonuç vermesiyle bir ara toparlanan Büşra Yeşilyurt’un hastalığı yeniden tekrarladı.

  Bu kez genç kız için Akdeniz Üniversitesi ilik naklinin zorunlu olduğuna karar verdi. İlik nakli için araştırmalar yapan Akdeniz Üniversitesi ve Dünya Kan Bankası ile birlikte yürüttüğü çalışmalar da sonuç vermedi. İlik naklinin şart olduğu tanısının ardından dünyada ve Türkiye’de uygun ilik bulunamadı.

  Bunun üzerine aile, Almanya Frankfurt’daki Goethe Üniversitesi’nde, Alman Profesör Eter Baader’in 5 yıldır yürüttüğü bilimsel çalışmalardan başarılı sonuç alması üzerine anne ve babadan alınan kök hücreler, Büşra’ya nakledildi. Dünyada çok ender rastlanan bu tedavi yönteminin denendiği iki Türk hastadan biri de Büşra Yeşilyurt oldu.

  Tedaviden sonra Büşra Yeşilyurt’un durumu iyileşmeye başladı. Bu sırada genç kız, geçtiğimiz Kasım ayında Goethe Üniversitesi’nde kendisinin yaptığı resimlerden oluşan bir sergi de açtı. Ancak önceki akşam fenalaşan Büşra Yeşilyurt, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

  Büşra Yeşilyurt’un cenazesi bugün Ordu’nun merkeze bağlı Mübarek Köyü’ne getirildi. Cenazesine öğretmen olan anne ve babasının yanı sıra çok sayıda akrabası ve yakını da katıldı. Burada öğleyin kılınan namazdan sonra 16 yaşındaki Büşra Yeşilyurt’un cenazesi aile kabristanlığında toprağa verildi.

  Baba Tuncer Yeşilyurt ve annesi İlknur Yeşilyurt güçlükle ayakta dururken, dayısı Muzaffer Kocaman’da yaşadıkları süreci anlattı. Kocaman, "Yaklaşık 2- 2.5 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyordu. Devlet memuru olan anne babanın ve tüm dostlarının seferberliğiyle Almanya’ya gönderildi. Oradaki tedavisi yaklaşık 8 aydır sürüyordu. Devlet imkanlarının yanında, sivil toplum örgütleri, kamuoyu, basın, medya her türlü yardımı yapmaya çalıştılar. Bütün duyarlılık çocuğun üzerindeydi. Herşeyimizi ona vakfetmiştik. Zaman zaman iyileştiği oldu, zaman zaman kötü dönemler yaşadık. Sevindik, üzüldük ama sonucunun böyle olmasını hiç beklemiyorduk. Böyle olmasını hiç istemiyorduk. 16 yaşında çok genç bir çocuk. Biz çok kötüyüz. Yapacak birşey yok" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı