Almanya'da Kürt devleti endişesi

Ahmet YILDIRIM – DORTMUND / DHA
01 Eylül 2014 - 13:04Son Güncelleme : 01 Eylül 2014 - 13:15

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya’nın IŞİD’e karşı savaşan Peşmerge güçlerine silah yardımı kararı alması sonrasında "Hannoverschen Allgemeinen Zeitung" gazetesine konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Silah sevkiyatı kararını çok kolay almadıklarını belirten Steinmeier, muhalefetin gündeme getirdiği, “Gönderilen silahların Peşmerge tarafından Kürt devleti kurulması doğrultusunda kendi emelleri için kullanma, ya da silahların daha sonra istenmeyen grupların eline geçmesi ihtimalinin bulunduğu” görüşünü kendisinin de paylaştığını söyledi. Almanyada Kürt devleti endişesi

“Bu ihtimali en düşük seviyede tutabilmek için, gönderilen silah ve malzemeleri mümkün olduğunca sınırlı tutmaya çalışarak, silah yığınağı yapılmasına müsaade edilmeyecek” diyen Steinmeier, kurulması muhtemel bir Kürt devletinin kendisini endişelendirdiğini kaydetti. “Kuzey Irak’ta kurulacak bir Kürt devleti güneyde ve Basra’da gerilimi iyice arttıracaktır” diyen Alman Dışişleri Bakanı, “Bu, yeni sınırlar ve devlet için yeni savaşlar demektir. Bölgenin yönetilememesi sonucunu doğurur” diye konuştu.

Silah sevkiyatı kararının zor bir süreç sonunda alındığını kaydeden Steinmeier, IŞİD’in benzeri görülmemiş bir ölçekte insanlık trajedisine yol açmanın yanı sıra, aynı zamanda Kuzey Irak bölgesi ve bütün olarak zayıf Irak devletinin varlığına yönelik bir tehdit olduğunu söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı