Almanya'da kitap fuarına yoğun ilgi

Hürriyet Haber
30.12.2014 - 12:28 | Son Güncelleme:

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde bulunan Rheinberg kasabasında Cumartesi günü açılan Astec Türkçe Kitap ve Kültür Fuarı'na katılan yazarlar, kitap sevenlerin fuara olan yoğun ilgisinden oldukça memnun.

Fuarda takipçilerinin yoğun ilgisiyle karşılaşan “Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım” adlı kitabın yazarı Erdal Demirkıran, “Gayet iyi gidiyor. İki yıl öncede yine bu fuara katılmıştım, bu yıl daha aktif ve hareketli. 4 Ocak'a kadar buradayız, sonraki günlerde çok daha hareketli olacağından eminim“ dedi.

Erdal Demirkıran, habercilerle yaptığı sohbet sırasında: “Fuarlar sosyal medyadan bir şekilde haberleşen ya da bir yerlerden kitabını alıp okuyan takipçilerimizle yüz yüze buluşmayı sağlıyor. Tabi belli bir takipçi kitlem, fanatik okuyucularım var, benim kitabımı ya hep okumuşsunuzdur, ya da hiç okumamışsınızdır, ortası yok” diye anlattı.

“Kitap severler, kitaplarınız için kullandığınız isimlere nasıl tepki gösteriyorlar?” sorusuna yazar Demirkıran, şu yanıtı verdi:
“Nasıl dünyanın en akıllı insanı oluyorsunuz diye çok soruyorlar, ama yapacak bir şey yok, dünyanın en akıllı insanı benim, nokta. Hocam bunu size kim söyledi diyorlar, yani bu kime göre bana göre, ben Erdal Demirkıran'ın dünyanın en akıllı insanı olduğuna inanıyorum. İnsanlar bir tek kendilerini ciddiye almıyorlar, ben insanın kendisini ciddiye alması gerektiğine inanıyorum. Ben de Erdal Demirkıran'ın gerçeğini yazdım. İnsanlar illa da buna inansın, beni böyle sevsin diye derdim yok. Sonuçta ben oluşturduğum Kashna felsefesiyle 440 uluslararası projeye imza attım. Bundan dolayı da hayalimdeki noktaya kendimi zaten taşımış durumdayım”.

“AŞK MEVZUSUNA ÇOK FAZLA VURGU VAR”

“Ben aslında kendimden besleniyorum, ama dönemin ünlü şairlerinden olan Akif Timurhan (Aşık Zevraki) annemin amcası olması benim için bir şans oldu, yani benim hocam ve idolüm o” diyen Erdal Demirkıran, okurların
kitaplarına bakışını ve genel okuyucuyu şu şekilde değerlendirdi: “Açıkçası son dönemde okuyucuda bir kirlenme söz konusu. Çok fazla aşk merakı var, aşk mevzusuna inanılmaz bir vurgu var, herkes bir aşkın pesinde. Oysa aşk diye bir şey yok. Olmayan bir şey peşinden koşan insanlar çoğaldı. Çok üzgünüm gerçek bu. Aşk, bu kadar revaçta ise okuyucuda ciddi bir kirlenme var demektir. Benim okuyucularımın elinde o kitaplardan yok. Kitaplarımın arasında en az satan ‘Bütün Kadınlar Aptal Sen Hariç’ isimli kitabımın olması, aslında üzülerek söylüyorum beni haklı çıkardı. Ben bütün yazarlar ya da erkekler aptaldır diye bir kitap görseydim, merak eder alıp okurdum, kadınlar bunu yapmadı, yine de kaybeden ben değilim“.

Fuarda ilgi gören yazarlardan biri daha olan Necati Demirci: “Yoğun bir ilgiyle karşılaşıyoruz, buda bizi mutlu ediyor. Burada şunu gördüm ki, ön yargı sıfır. Okuyucuların, kitabın yazarıyla sohbet edip, sonra kitabı almak istemeleri, benim çok hoşuma gitti. Böylece insanlar kitap okumak istediği gösteriyorlar“ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı