Gündem Haberleri

  Almanya'da "katil iade edilsin" mitingi

  DHA
  15.10.2011 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Hamburg Alevi Toplumu – Haak Bir ve Hamburg Alevi Kültür Merkezi Polonya Başkonsolosluğu önünde Sivas katliamı firarisi Vahit Kaynar'ın Türkiye'ye iadesi için miting düzenledi.

  Hamburg'da Alevi dernekleri Polonya Başkonsolosluğu önünde Sivas katliamı firarisi Vahit Kaynar'ın (36) Türkiye'ye iadesi için miting düzenlediler.

  Hamburg Alevi Toplumu – Haak Bir Başkanı Erkan Erçin ve Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Hüseyin Kayaturan'ın çağrısı üzerine Geesthacht, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi, Sosyal Demokrat Halkçı Derneği, Hamburg ve çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği ve Sol Parti eyalet milletvekili Mehmet Yıldız'ın da destek verdiği mitingde göstericiler Steilshoop semtindeki Polonya Başkonsolosluğu önünde toplandı. Yaklaşık 100 kadar yurttaşımız, “Katil iade edilip, cezasını çekmeli” dedi.

  Sivas katliamı sonrası görülen davada idam cezasına çarptırılan ancak firar ederek Berlin'e yerleşen Vahit Kaynar 25 Eylülde Almanya'dan Polonya'ya giriş yaparken gözaltına alınmıştı.

  Başkonsolos önünde dernekler adına konuşan Hüseyin Kayaturan, Polonya, Almanya ve Türkiye makamlarını göreve çağırarak onlarca insanın katili olan Kaynar'ın iadesi için hukuk sürecinin başlatılmasını talep ettiler.

  “21 GÜN KALDI”

  Alman yasalarının terör suçu işleyen mültecilerin suç işlediklerini ülkeye iade edilmelerinin mümkün kıldığını belirten avukat Mahmut Erdem, “Metin Kaplan örneğinde olduğu gibi Vahit Kaynar'ın da mülteci statüsü geri çekilerek, iadesinin önü açılmalı. Katil Polonya'da 25 Eylülde gözaltına alındı. Yasalara göre en fazla 40 gün gözaltında tutulabilir. Polonya'dan gözaltı süresinin uzatılmasını, Almanya'dan kendisinin mülteci statüsünün geri alınmasını ve Türkiye'den iade için gerekli tüm işlemleri istenilen şekilde yapmasını bekliyoruz” dedi.

  KAMPANYA ÇAĞRISI

  Hüseyin Kayaturan, “1993´de Sivas´ta 35 canımızın ölümüne neden olan Vahit Kaynar adındaki katil Polonya’da tutuklandı. Bu şahıs İnterpol aracılığıyla kırmızı bültenle aranıyor. Bu katilin hak ettiği cezayı Türkiye’de çekmesi için, sızlayan toplum vicdanının dindirilmesi adına da bu katilin Türkiye´ye iadesi için gerekli dosyanın hazırlanıp Polonya’ya sunulması istiyoruz. Bunun için, Almanya´daki Türkiye ve Polonya Büyükelçiliklerine gönderilmek üzere AABF yazılar hazırladı. Dileğimiz duyarlılığınızı gösterip ilgili metni yazıcıdan çıkarıp büyükelçiliklere fakslamanız. Acımızın az da olsa azalması ve katilin hak ettiği cezayı çekmesini istiyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı