Almanya'da emekliye zam müjdesi

Cihan
09 Ekim 2015 - 08:17Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 08:18

Ekonominin iyiye gitmesi emeklilerin işine yarayacak. Federal hükumet ile emeklilik kasası yetkilileri emeklilere 1 Haziran 2016’dan başlamak üzere yüzde 4 ile 5 arasında zam kararı aldı. Bu yükseklikte zam en son 1993 yılında verilmişti.

Almanya’daki büyük kalabalıkları oluşturan emeklileri sevindirecek gelişmeye nihayet yeşil ışık yakıldı.

Yaklaşık 20 milyon emeklisi olan Almanya önümüzdeki yılda emeklilik maaşlarını yüzde 4 ile 5 arasında artıracak.

Frankfurter Rundschau Gazetesi’nin haberine göre bu artış ekonomideki iyi gidişe başlanıyor. Bu durumun iyiliğininden yola çıkan Alman Emeklilik Kasası ve Federal Bakanlıklar son 20 yılın en yüksek zammını vermeye hazırlanıyorlar.

Kararlaştırılan emeklilik zammı 1 Haziran 2016’dan itibaren başlayacak.  Bu ayın sonunda Federal Hükumet bu konudaki hesapları ortaya koyacak. Bunun sonunda da Batı eyaletlerinde emeklilik maaşlarına yüzde 5,05 oranında zam Doğu eyaletlerinde ise 4,35 oranında zam yapılması bekleniyor. Böylece bin Euro gibi bir emeklilik maaşı alan birisi zamlarla beraber aylık 50 Euro gibi bir fark alabilecek. Yıllık hesaba göre ise emeklinin cebine 600 Euro gibi fazladan para girmiş olacak. Bu yükseklikte zam Almanya’da en son 1993 yılında yapıldı ifade edildi.

2015’te AB emekli maaşlarının yeniden hesaplanması istedi

Bu yılın haziran ayında bir araya gelen işveren temsilcileri ile Federal Emeklilik Kasası yöneticilerinden Alexander Gunkel 4 puanlık bir artışı müjdelemişti. Buna gösterilen esas sebin ise AB’nin talebi üzerine 2015 yılı için emekli maaşlarının yeniden hesaplama yoluna gidilmesi olmuştu. Bu hesaplamalara göre de emeklilik maaşlarının ortalaması düşük bulunmuştu. İstatistikteki bu eksikliğin denkleştirileceği ifade edilmişti.

Bu denkleştirme ise çalışan maaşlarının yüksekliği de hesaplanarak bunun emekli maaşlarına yansıtılması şeklinde olması kararlaştırılmıştı. Böylece eski eyaletlere 2,5 yeni, yani doğu eyaletlerine ise 2,1 oranında zam yapılmıştı. Fakat hızlı değişen demografik dönüşüm ile çalışan sayısında azalma olmasa dahi emeklilerin sayısında ciddi bir artış beklentisine sebep oluyor.

Bununda emeklilik kasasına ödenen para ile emeklilik kasasından çıkacak paranın birbirine denk gelmekten çok uzak olacağı hesapları yapılıyor. Bunun neticesinin ise emeklilik kasasındaki meblağın düzenli olarak azalacağı ifade ediliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı