Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Almanya'da 'Duyulmayan Çığlıklar'

  Hürriyet Haber
  27 Mayıs 2010 - 15:45Son Güncelleme : 27 Mayıs 2010 - 09:31

  Köln'de yaşayan rejisör Zeynel Abidin Çal, “Duyulmayan Çığlıklar” adlı kısa filminin çekimlerini tamamladı.

  Alman medyasının yabancılara karşı negatif bakışına eleştiri getiren filmde, kaçak yaşayan göçmenlerin psiklojisine de dikkat çekiliyor.

  Almanya'nın Köln kentinde yaşayan rejisör Zeynel Abidin Çal, kısa film çalışması “Duyulmayan Çığlıklar”ın çekimlerini tamamladı. Üç gün süren çalışmalar sonucunda tamamlanan filmde, kaçak yaşayan bir göçmenin dramından yola çıkılarak Alman medyasının yabancılara karşı negatif bakış açısına eleştiri getiriliyor. Çal'ın yazıp yönettiği, kameramanlığını Altan Özcan'ın yaptığı filmde Erdal Gürcü, Zeynep Sezen, Peter Eberts, Wilma Elles, Carina Rief, Lisa Klein, Svenja Klein ve Bülent Renkliçiçek rol alıyor.

  YABANCILARI NEGATİF GÖSTERİYORLAR

  Yabancıların Alman toplumunda hala ikinci sınıf bir kategoriye koyulduğunu belirten Zeynel Abidin Çal, bunun özellikle Alman medyasında belirgin bir şekilde görüldüğünü ifade etti. Çal, “Yabancıları hep negatif gösterme çabası var. Çoğu zaman işin insani boyutlarını unutuyorlar. Hikayeyi özellikle kaçak bir göçmen üzerinden ele alarak, bu boyuta dikkat çekmek istedim” dedi. Çal, filmin montajını tamamladıktan sonra uluslararası festivallere katılacağını belirtti.

  FİLMİN KONUSU

  Özel bir Alman televizyon kanalına kamera şakaları çeken bir ekip kendilerini sivil trafik görevlisi olarak tanıtarak, karşıdan karşıya yeşil ışıkta geçen göçmenlere, “Kırmızıda geçtiniz” diye ceza kesmek isterler. Amaçları yabancıların Alman toplumuna uyumuyla dalga geçmektir. Ekibin oyunu oynadığı adam Almanya'da illegal olarak yaşayan bir kişidir. Ekip ceza kesmek için pasaport isteyince, adam(Erdal Gürcü) panik yaşar. Adamın yaşadığı korku ve çaresizliği kullanan program ekibi, şakanın dozunu daha arttırmak için polis üniformalı diğer oyuncuları devreye sokar. Polisleri görünce kaçmaya başlayan ve kendini yola atan adam, bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitirir. Adamın kızı (Zeynep Sezen) olayı ve babasının öldüğünü televizyondan öğrenir. Ancak haberlerde olay intihar olarak verilir.

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı