Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya’da demokrasi var, nokta

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  03 Nisan 2016 - 20:24Son Güncelleme : 03 Nisan 2016 - 20:28

  TÜRKİYE’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştiren bir video klip nedeniyle geçen hafta Alman Büyükelçiyi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıp nota vermesi, Avrupa’da “Türkiye ile mülteci işbirliği ne kadar doğru” tartışmasını yeniden ateşledi.

  Bild am Sonntag gazetesine konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, “Bir başka ülke cumhurbaşkanının, karikatürize edildi diye bizim Almanya’da demokratik hakları kısıtlamamızı istemesi kabul edilemez. Almanya’da demokrasi var, nokta. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok açıkça söylemeliyiz” dedi. Siyasetçilerin hicivle yaşamak zorunda olduğunu söyleyen Schulz şöyle konuştu: “Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı uzun zamandır ve iyi tanıyorum. Açık sözlü biri. Ama aynı zamanda açık konuşulmasından anlıyor.”

  Mülteci sözleşmesini Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıklarını belirten Schulz, Davutoğlu için “Çok güvenilir bir partner” ifadesini kullandı. Türkiye ile mülteci krizi konusunda işbirliğinin, Türkiye’deki temel hakların zedelenmesine karşı susmak anlamına gelmeyeceğini söyleyen Schulz, “Mülteci krizini çözmek ile uzun süreli AB üyelik müzakereleri ve vize kolaylığı ayrı ayrı şeyler” dedi. 

  Etiketler: Almanya , Türkiye , Schulz
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı