Dünya Haberleri

  Almanya'da çocuk fahişe skandalı

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  <ı>İsmail EREL / LEİPZİG

  Hayat kadını olarak çalıştırılan çocukları kurtarmaya çalışan Leipzig polisi, Gençlik Dairesi'nin raporuyla sarsıldı. Raporda, fahişelik yapan kızların tecrübe kazandığı savunuldu.

  Almanya'nın Leipzig Kenti'nde uzun süreden beri tartışma konusu olan ve büyük tepki çeken çocuk fahişelik, büyük bir skandalla doruk noktaya ulaştı.

  Kentte yol kenarlarında, tenha yerlerde ‘müşteri’ bekleyen çocuk yaştaki fahişeleri kurtarmak yerine daha da teşvik eden resmi bir rapor, Leipzig'te şok etkisi yarattı.

  Çocuk yaştakilerin hayat kadını olarak çalıştırılmalarını önlemek için aylardır yoğun bir çalışma sürdüren polisler ve yetkililer, Gençlik Dairesi'nin bu konuyla ilgili bir oturumunda kayda geçen bazı görüşleri üzerine şaşakaldı.

  Ortaya çıkan oturum metninde Gençlik Dairesi aynen şu görüşü savunuyor:

  ‘‘Gençlik Dairesi'ne göre, çocuk fahişeliğin muhafaza edilmesi gerekir.’’

  Siegfried Haller'in Başkanı olduğu daire, bu skandal kararını ise şöyle gerekçelendiriyor:

  ‘‘Kızlar kendilerini ve sorunlarını iyi tanıyorlar. Fahişe olarak çalışarak tecrübe kazanıyorlar.’’

  Leipzig Emniyeti'nden bir yetkili, Gençlik Dairesi'nin bu skandal gerekçesi karşısında, ‘‘Böyle bir açıklama olur mu hiç’’ diye tepki gösterdi.

  Leipzig Belediye Başkanı Wolfgang Tiefensee, skandal konusunda fazla bir açıklama yapmazken, ‘‘Gençlik Dairesi'nin bu konudaki tutumu bir skandal. Gelişmeleri en küçük detayına kadar inceleyeceğim’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı