Dünya Haberleri

  Almanya'da çalışma bakanı Van der Leyen olacak

  Hürriyet Haber
  28.11.2009 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çalışma Bakanı Franz Josef Jung'un istifasından sonra bu göreve, Aile, Kadın ve Gençlik Bakanı Ursula van der Leyen'in getirileceğini söyledi.

  Merkel, van der Leyen'in yerine de Kristina Köhler'in (32) Aile, Kadın ve Gençlik Bakanı olarak görev alacağını belirtti. Merkel, mesleği sosyolog olan Köhler'in, Aile, Kadın ve Gençlik Bakanı olarak iyi bir çalışma yapacağını kaydetti.

  Van der Leyen, yaptığı açıklamada, daha önce Aşağı Saksonya eyaletinde Sosyal İşler Bakanlığı yaptığını hatırlatarak, "Almanya'da ekonomik durum çok zor. İş piyasasına krizin etkileri derin bir şekilde hissediliyor, önemli ve kapsamlı reformlar sırada duruyor. Bu görevi üstleneceğim" dedi.

  Köhler de bu göreve getirileceğini beklemediğini, ancak Aile, Kadın ve Gençlik Bakanı olarak görev yapacağı için mutluluk duyduğunu kaydetti.

  Çalışma Bakanı Jung, Savunma Bakanı olduğu dönemde, Afganistan'da 4 Eylül'de NATO tarafından düzenlenen ve çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısının aydınlatılması sürecinde iç bilgilendirme konusunda yaşanan aksaklıklarla ilgili siyasi sorumluluğu kendi üzerine alarak dün görevinden istifa etmişti.

  Birlik Partileri (CDU/CSU) ve FDP hükümeti böylelikle yaklaşık bir ay sonra kabinede değişikliğe gitme zorunluluğunda kaldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı