Almanya'da BKA 1 milyon kişiyi fişlemiş

Ahmet YILDIRIM – DORTMUND / DHA
24.09.2014 - 14:07 | Son Güncelleme:

Almanya Federal Asayiş Dairesi BKA’nın bir milyonu aşkın kişiyi fişlediği iddia edildi.

Die Zeit gazetesinin BKA raporlarına dayandırdığı habere göre, 1 milyon 69 bin 427 kişi hakkında ayrımcı ifadelerle uyuşturucu bağımlısı diye kayıt tutulmuş. Sol eğilimli kişiler başta olmak üzere, önceden işlenmiş bir suçu olmasa da, insanları “fahişe", "serseri ", "Rocker", "kaçak” ve "seks suçlusu" gibi tanımlamalarla fişlenmiş.
Habere göre, BKA binlerce kişiyi hakkındaki soruşturma kapanmış olmasına rağmen fişlemeye de devam etmiş. BKA’nın sadece şüphe üzerine bile insanları “fahişe” ve “uyuşturucu bağımlısı” diye kayıt tuttuğu belirtiliyor.

BİNLERCE SOLCUYA KARŞI SADECE 10 SAĞCI
Die Zeit’in haberine göre Federal Asayiş Dairesi politik fişlemelere de imza atmış. BKA kayıtlarına göre 3 bin 490 kişi “sol eğilimli suçlu” olarak fişlenirken, sadece 10 kişi hakkında “sağcı ve suçlu” diye kayıt tutulmuş.
Gazeteye açıklama yapan Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Andrej Hunko, fişlemelerin kabul edilemez olduğunu belirtirken, polisin 3 bin 490 solcuya karşı sadece 10 sağcı hakkında kayıt tutmasının, NSU cinayetlerini işleyenlerin nasıl korunduğunu ortaya koyduğunu öne sürdü.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı