Almanya'da bir ilkin peşinde

Hürriyet Haber
18 Eylül 2013 - 15:31Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 15:31

Senegal doğumlu 52 yaşındaki Karamba Diaby, Almanya seçimlerinde çok zor bir işi başararak, tarihe geçmeyi hedefliyor.

Senegal doğumlu 52 yaşındaki Karamba Diaby, Almanya seçimlerinin en ilginç isimlerinden birisi.

Diaby, Halle kentinden SPD adayı. Üçüncü sırada yer alan Diaby, kazanması halinde Almanya Federal Meclisi'nin ilk siyahi üyesi olmayı hedefliyor.

Aşırı sağcı gençlerin saldırısına uğrayıp, gözlüğünün kırılmasından tam 22 yıl sonra, olayın yaşandığı parkta Reuters muhabirine bir söyleşi veren Diaby, çok yol kat etmiş olmasına karşın Almanya'nın yabancıların entegrasyonu konusunda atması gereken adımlar olduğu görüşünde.

Medyanın kampanyasında getirdiği siyasi çözümler yerine teninin rengine odaklanmasını eleştiren Diaby, "Eğer burada 27 yıl yaşadıktan, okuduktan ve siyaseten aktif bir dönem geçirdikten sonra, benim Federal Meclis'e aday olmam bu kadar sansasyonel olursa, bunun nedeni böyle birşeyin daha önce olmadığının insanların kafasına dank etmesidir" diye konuştu.

Alman vatandaşı olmak için Senagal pasaportunu iade eden Diaby'nin dışında Meclis'e girmeyi amaçlayan ikinci bir siyahi aday daha var. Diaby'den farklı olarak Almanya'da doğan ve annesi Alman, babası Senegalli olan Charles Huber de Başbakan Angela Merkel'in CDU partisinden aday.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı