Dünya Haberleri

  Almanya'da başörtüsüne ayrımcılık

  BERLİN (AA)
  15.04.2016 - 10:06 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın başkenti Berlin'de ilkokulda öğretmen olarak çalışamasına izin verilmeyen başörtülü kadının açtığı tazminat davası, mahkemece reddedildi. Mahkeme yargıcı Dittert, Berlin Eyaleti'nde, okullarda, polis teşkilatında ve adli mercilerde dini sembol ve kıyafetler giyilmesini yasaklayan Tarafsızlık Yasası'nın geçerli olduğunu ve bu yasanın tüm dinlere eşit baktığını belirtti .

  Almanya'nın başkenti Berlin'de, E. Öztürk adlı kadının, başörtülü olduğu için kendisine ayrımcılık uygulandığı ve bir ilkokulda öğretmenlik yapamadığı gerekçesiyle açtığı tazminat davası, İş Mahkemesi tarafından reddedildi.

  Almanyadan tarihi başörtüsü kararıAlmanya'dan tarihi başörtüsü kararı

  Mahkeme yargıcı Andreas Dittert, Berlin Eyaleti'nde, okullarda, polis teşkilatında ve adli mercilerde dini sembol ve kıyafetler giyilmesini yasaklayan Tarafsızlık Yasası'nın geçerli olduğunu ve bu yasanın tüm dinlere eşit baktığını belirtti.

  Anayasa Mahkemesinden başörtüsü kararıAnayasa Mahkemesi'nden başörtüsü kararı

  Dittert, davacı E. Öztürk'ün, meslek eğitimi veren ve başörtüsü takmasına izin verilen diğer bir okuldaki öğretmenlik teklifini de geri çevirdiğine dikkat çekerek, tazminat talebini reddetti.

  Davacının avukatı, konuya ilişkin açıklamasında, temyize gidip gitmeyeceklerini düşüneceklerini söyledi. 

  - Anayasa Mahkemesi anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti Alman Anayasa Mahkemesi, daha önce aldığı bir kararda, başörtüsünün prensip olarak yasaklanmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiş, buna rağmen Berlin eyalet hükümeti Tarafsızlık Yasası'nın sürdürülmesinden yana karar almıştı. 

  Almanyada öğretmenlere başörtüsü yasağını ilk kaldıran Bremen olduAlmanya'da öğretmenlere başörtüsü yasağını ilk kaldıran Bremen oldu

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı