Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya’da aşırı sağcılar silahlanıyor

  BERLİN
  07 Mayıs 2017 - 11:46Son Güncelleme : 07 Mayıs 2017 - 11:47

  Federal Hükümetin verdiği bilgiye göre Almanya’da aşırı sağcılar her geçen gün daha fazla silahlanıyor. Ülke genelinde silahlı aşırı sağcı sayısı 750'ye ulaştı.

  SOL Parti Federal Meclis Grubu'nun meclise sunduğu soru önergesini yanıtlayan Federal Hükümet, Almanya'da silahlı aşırı sağcı sayısını 750 olarak duyurdu. 2014 yılında silahlı aşırı sağcı sayısı 400 iken, bugünlerde 750'ye çıkması endişelere yol açtı. Federal hükümetin cevabında diğer bir çarpıcı bilgi de aşırı sağcıların geçen yıl 12 kez yurt dışına gidip silah eğitimi yapmaları oldu. Aynı cevapta yer alan bir başka bilgi ise 2016 yılında aşırı sağcıların karıştığı silahlı saldırı sayısının artması. Buna göre aşırı sağcılar geçen yıl 79 kez tabanca ve benzeri silahlarla kişi ve kurumlara yönelik saldırı gerçekleştirdiler. 

  Sol Partili Federal Meclis milletvekili Martina Renner aşırı sağcıların sayısının ve karıştıkları eylemlerin artmasını endişe verici olarak değerlendirirken, aşırı sağ ile mücadele için yeni bir güvenlik konseptine ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı