Dünya Haberleri

  Almanya'da Angela Merkel başbakan oluyor...

  Berlin
  10.10.2005 - 16:14 | Son Güncelleme:

  Almanya’da Hıristiyan ve Sosyal demokratlaar uzlaştı. Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'in Başbakan olması konusunda anlaşmaya varıldı. Şimdiki Başbakan Schröder kabinede yer almıyor.

  Almanya’da Hıristiyan ve Sosyal demokratlaar uzlaştı. Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'in Başbakan olması konusunda anlaşmaya varıldı. Şimdiki Başbakan Schröder kabinede yer almıyor.

  Alman Haber Ajansı (DPA) ve Alman 2. televizyonu ZDF, bazı politikacılara dayanarak verdiği haberlerde, Merkel'in başbakan olması konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti. 
    
  DPA, Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Edmund Stoiber, partisinin başkanlık divanı toplantısında yaptığı konuşmada, Merkel'in başbakan olacağını söyledi. 
    
  Bavyera Eyaleti Başbakanı Stoiber'in, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile oluşturulacak büyük bir koalisyonda Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı görevini üstleneceği kaydedildi.

  SDP'NİN ALDIĞI BAKANLIKLAR

  DPA, siyasi parti liderlerinin bakanlıkların dağılımı konusunda da anlaşma sağladıklarını, buna göre SPD'nin dışişleri, maliye, adalet, sağlık, çevre, çalışma, sosyal işler ve ekonomik işbirliği bakanlarını, Birlik partilerinin de (CDU/CSU) savunma, içişleri, ekonomi, tarım ve tüketicileri koruma, eğitim ve araştırma ile aile bakanlarını belirleyeceğini kaydetti. 

  “BAŞBAKAN SCHRÖDER YENİ KABİNEDE YER ALMAYACAK”

  Alman “Passauer Neue Presse” gazetesi, Başbakan Gerhard Schröder'in ülkede kurulacak yeni koalisyon hükümetinde yer almayacağını öne sürdü.
    
  Gazetenin haberinde, Schröder'in Angela Merkel ile dün akşam yaptığı görüşme sırasında, istifa edeceğini ima ettiği ileri sürülerek, ”Benim yaşantım farklı görünüyor” şeklinde konuştuğu belirtildi.

  MERKEL'İ İLK KUTLAYAN AB OLDU
    
  AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Angela Merkel'in başbakan olacağı haberleri üzerine Merkel'i kutladı.
    
  Solana, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bu nihai kararsa ilk yapacağım şey kendisini kutlamak olur” dedi.
    
  Solana, Merkel'e, yeni Alman hükümetine ve Alman halkına en iyi dileklerini sundu.
    
  NATO Genel Sekreteri de Hoop Scheffer de, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin lideri olmanın bir kadın için çok önemli olduğunu ifade etti.

  SPD 8 BAKANLIK ALACAK

  Merkel, düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile koalisyon hükümeti oluşturma hususunda anlaşmaya vardıklarını ve Birlik partilerinin (CDU/CSU) yönetim kurullarının bu kararı onayladıklarını bildirdi.

  Başbakan ile Federal Meclis başkanını ve 6 bakanı kendilerinin belirleyeceklerini kaydeden Merkel, SPD'nin de 8 bakanlık alacağını belirtti.

  Merkel, bu konuda tüm tarafların sorumluluk bilinci içinde hareket ettiklerini, önemli sorunların çözülmesi için koalisyon görüşmelerini bir an önce tamamlamak istediklerini kaydetti. Merkel, bakanlıklarda kimlerin görev yapacağı konusunda ise açıklama yapmadı.

  Dış politikayla ilgili bir soru üzerine Merkel, dış politika konularında koalisyon ortağıyla büyük bir sorun yaşayacaklarını sanmadığını belirtti.

  Başbakan Gerhard Schröder ise yeni kabinede bakan olarak görev almayacağını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı