Almanya'da 2015 yeni uygulamaların yılı olacak

Cihan
30.12.2014 - 14:45 | Son Güncelleme:

Almanya'da yeni yıl birçok yeni uygulamayı da beraberinde getiriyor. Bunların başında ise 61 yaşında erken emeklilik, asgari ücret, sosyal yardım HartzIV’ün ve emlak vergisinin artması, biyo atıkların ayrıştırılması gibi birçok yenilik yer alıyor. Bakıma muhtaç kişilerle yakınlarına yapılan yardımın artması, vergi kaçıranlara göz açtırılmaması, plaka bildirimin de kolaylık da yeni uygulamalar arasında.

Almanya’da yeni yıl ile birlikte yeni uygulamalar yürürlüğe girecek. Uygulamaların birçoğu ise halkın gündelik hayatında önemli rol oynayacak. 1 Ocak 2015’ten itibaren ülke genelinde yürürlüğe girecek uygulamalar şunlar:

ASGARİ ÜCRET SAAT BAŞINA 8,50 EURO OLACAK

Yaklaşık 4 milyon çalışanı etkileyecek 8,50 Euro'luk asgari ücret uygulaması yürürlüğe giriyor. Uygulama şimdiye kadar daha düşük fiyata çalışan 4 milyon kadar işçinin daha fazla kazanç elde etmesini sağlayacak. Haftada 40 saat çalışan bir işçinin yeni uygulamayla aldığı ücret bin 473 Euro olacak. Uzun süre işsiz olan birinin tekrar çalışmaya başlaması durumunda ilk altı ay asgari ücret uygulaması olmayacak. 18 yaşından küçük ve meslek diplomasi olmayanlar, meslek eğitimi öğrencileri, mecburi staj ve üç aydan daha düşük stajlarda asgari ücret olmayacak. Hasta bakım branşında ise asgari saat ücret Batı eyaletlerinde 8,65 ve Doğu eyaletlerinde ise 9,40 Euro olacak.

SOSYAL YARDIM HARTZ IV’TE KISMİ ARTIŞ

Tek başına yaşayan ve sosyal yardım ile geçinen kişilerin aldığı yardımlarda 8 Euro’luk artışla yardım 399 Euro’ya çıkacak. İki yetişkininin de sosyal yardım aldığı durumlarda kişi başına Hartz IV miktarı 360 Euro olacak.

BAKIM SİGORTASI ARTACAK

Çalışanlardan kesilen bakım sigortası yüzde 0,3 oranında artacak. Kesinti, çocuğu olmayan çalışandan yüzde 2,6, diğer sigortalılardan ise yüzde 2,35 oranında gerçekleşecek. Ayrıca meslek kazalarında tedavi talep edeceklerin listesi genişledi. Buna göre değişik hastalıklar da listeye eklendi. Örneğin cilt kanseri meslek hastalığı sayılacak. Kanuni hastalık sigortaları, aldıkları miktarın bir kısmını kendileri belirleyebilecek. Sigortalılardan kesilen miktar yüzde 14,6. Bu miktarın üzerine sigortalar isterlerse ekleme yapabilecek. Sigorta kuruluşunu değiştirmeyenin durumunda ise bir değişiklik olmayacak.

Bir diğer yenilik de bakıma muhtaç kişilerle yakınlarına yapılan yardımın yüzde 4 oranında artacak olması. Federal bütçeden bununla ilgili milyarlarca Euro ayrıldı. Bakım personelinde de artırmalara gidilerek hastaların daha iyi bakımı sağlanacak. Yeni yılda emeklilik sigorta primleri düşürülerek çalışanların daha az ödemesi sağlanacak. Aynı şekilde hastalık sigortaları aylık ödemelerinde de indirim başlayacak. Çocuklu aileler için başlayacak olan Elterngeld Plus yasası ile anne-babalar ‘part time’ çalıştıkları halde de de ebeveyn parası alabilecek. Günlük hayatı etkileyen uygulamalardan biri de çöplerin ayrıştırılması. Almanya genelinde toplam 400 belediyeden 340’ı anlaşarak artık biyolojik çöplerin ayrıştırılmasına karar verildi.

PLAKA DEĞİŞTİRME ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Otomobil sürücülerini etkileyen uygulamalarda yenilikler listesinde geniş bir yere sahip. Otomobillerin kaydı bundan böyle internet üzerinden silinebilecek. Başka şehirlere taşınma durumunda ise plaka değiştirme zorunluluğu kalkacak. Egzoz atıklarında AB normlarına geçilecek. Buna göre yeni otomobiller Euro 6 normuna sahip olmak zorunda kalacak. Bir başka zorunluluk ise 3,5 tona kadar olan yeni otolarda eCall sistemi (acil çağrı) mecburiyeti. Bu sistem ile kaza ve zor durumlarda tek düğme ile polis haberdar edilebiliyor.

GAYRİMENKUL VERGİSİ ARTACAK

Kuzey Ren-Vestfalya(KRV) ve Saarland eyaletlerinde gayrimenkul vergisi yüzde 5’den 6,5’e çıkacak. Evlerde kalorifer başlıkları 1985 öncesine ait olanların değiştirmesi gerekecek. İstisna olarak kendi evinde oturanlar değiştirmek zorunda olmayacak.

Sosyal medya Facebook da önemli yeniliğe imza atıyor. Buna göre Facebook, kullanıcılarının hangi sitelerde gezdiklerini takip ederek istatistik tutacak. Böylece bunu reklamcılık alanında kullanacak ve kişisel sayfalarda dahi reklamlar yayınlayabilecek. Yeni yıl ile ayrıca normal mektuplar 60 cent’ten 62 cent’e çıkacak.

VERGİ KAÇIRANLAR YANACAK

2015’ten itibaren vergi kaçıranlar kendilerini ihbar etseler dahi ceza almadan kurtulma şansları olmayacak.25 bin Euro’dan fazla tutan vergi bedelinin üzerine yüzde 10 ila 20 arasında ek ceza da hesaplanarak tahsil edilecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı