Gündem Haberleri

GÜNDEM

    Almanya’yı dize getiren Türk denizci

    Kemal DOĞAN/HAMBURG
    08 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 20:28

    Almanya’da oturma hakkı almak için 14 yıldır uğraşan gemici Mehmet Sedef, Avrupa Adalet Divanı tarafından haklı bulundu. Adalet Divanı, AB ülkelerinde en az dört yıl kesintisiz çalışma şartını yerine getiren Türklere oturma hakkı verilmesiyle ilgili Avrupa Konseyi kararına atıfta bulundu.

    ALMANYA’da 1977’den beri ikamet eden ve 1992’ye kadar Alman bandıralı gemilerde çalışan gemici Mehmet Sedef (54), geçirdiği bir iş kazası sonucu mesleğinde çalışamaz duruma geldi. Hamburg Yabancılar Dairesi’nin hakkında sınırdışı işlemi başlattığı Sedef, yabancı gemicilere karada çalışma ve oturma izni verilemeyeceğini ileri süren daireye karşı, AET (AB) 1/80 Ortaklık Konseyi Kararı’nın 6. Maddesi’ni gerekçe göstererek dava açtı.

    Hamburg İdari Mahkemesi, Sedef’in ancak kesintilerle 4 yılı doldurması nedeniyle "Ortak Konseyi Kararı" kapsamına giremeyeceğini ileri sürerek sınır dışında ısrar etti. Bunun üzerine dava Federal İdari Mahkeme’ye taşındı. Federal Mahkeme de Avrupa Adalet Divanı’ndan yorum istedi.

    Divan’ın 10 Ocak tarihli yorumunda; davaya konu olan iş kesintilerinin gemide çalışanlarda olağan sayıldığını bu nedenle Alman makamların Türk işçisinin ikamet hakkını sorgulama hakları bulunmadığı belirtildi.

    Sedef, "Beni 14 yıl mağdur ettiler. İllegal duruma düştüm. En son 2.5 yaşında iken gördüğüm oğlum bugün neredeyse 17 yaşında. Türkiye’ye gidemedim, aile yaşantımı mahvettiler" dedi. Sedef, Avrupa hukukuna göre hakkı olan oturma hakkını kendisine vermeyen Alman devletiyle hesabının daha bitmediğini şimdi de 2 milyon Euro’luk tazminat davası açağını söyledi.

    İŞTE O MADDE

    "Üye ülkenin işgücü piyasasına nizamlara uygun surette dahil olan bir işçi, dört yıllık yasal çalışmadan sonra o üye ülkede, herhangi bir ücretli işe serbestçe girme hakkına sahiptir."

    Etiketler:
    

      EN ÇOK OKUNANLAR

        Sayfa Başı