« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Almanya yeni Steffi'ler yaratmak istiyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

Dünya otomotiv sanayinin devleri, özellikle Almanlar, reklam aracı olarak tenise yöneliyorlar. Kuşku yok ki, ilk hedefleri ürünlerini tanıtmak. Ancak bunu yaparken, ülke sporuna bir katkıda bulunduklarına inanıyorlar. Çünkü Almanların bir tutkusu var. Çok uzun yıllar teniste geri planda kaldılar. Boris Becker ve Steffi Graf'la yakaladıkları uluslararası müthiş başarı ‘‘üstün olmaya’’ çok meraklı olan bu ülkede bir gurur kaynağı oldu. Teniste de müthiş bir patlama yarattı. Artık spora yönelen Alman gençlerinin hayalini bir Boris Becker ve Steffi Graf olmak süslüyor.

Almanlar yeni kuşaklarla Boris ve Steffi'nin yarattığı zafer ortamını devam ettirmek için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar. Mercedes Benz, Boris Becker'in yürüttüğü bir programla yeni Boris'ler yaratmak için kasasını açtı.

<ı>EFSANELEŞTİLER

Teniste bir efsane olarak, spor tarihine geçecek olan Steffi Graf şu anda 27 yaşında ve hala dünya tenis sıralamasında tırmanışta. Ancak bu büyük yıldızın yolun sonuna geldiğini, kendi dahil herkes biliyor. Daha kaç sezon bu müthiş yükü taşıyabilir ki? Özellikle 16-17 yaşında tenis canavarlarının pıtrak gibi fışkırdığı günümüzde...

Steffi bir süre önce spor danışmanlığı ile ilgili bir şirket kurarak, profesyonellik sonrası iş hayatına hazırlanmıştı. İşte, Porche, Steffi'nin bu şirketiyle anlaşarak bir Steffi ekürisi kurdu. Steffi geleceğin yıldızı olarak hazırlayacağı 15-16 yaşında üç genç kız seçti. Bunlardan Julia Biffar (15) ve Mia Buric (16) Kraliçe Steffi'nin tahtına aday. Steffi'nin şirketini eski bir ünlü tenisçi Hans Engert yönetiyor. Ayrıca en iyisinden üç antrenör de görevli. Peki bu kızlar umulanı vermezse ne olacak. Porche'de bu para, Almanya'da onbinlerce tenisçi varken, Steffi bunu dert etmiyor. ‘‘Biri olmazsa başkası... Bu sistemle başarıyı asla ıskalamayız!’’ diyor.

<ı>DEVGENÇLERPAZARI

Dünyadaki en büyük gençler tenis turnuvası ABD'de, Florida'da yapıldı. ‘‘Orange Bowl’’ için dev bir genç tenisçiler pazarı deniliyor. Çünkü geleceğin bütün yıldızları bu turnuvada raket sallıyor. Önemli olan onları keşfedecek yetenekteki menajer ve antrenörlerin kararlarındaki isabet oranı. 14-16-18 yaş kuşaklarındaki turnuvanın eleme turları bile 128 kişilik. Ana tablo da yine 128 kişilik Bu turnuvaya Rusya'nın 130 gençle katıldığını söyleyelim. Yorumu ona göre yapın...
Bunları da Beğenebilirsiniz