Dünya Haberleri

  Almanya yabancılar için uyum konseyi kuruyor

  A.A.
  13.01.2011 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Almanya'da yaşayan göçmenlerin sorunlarını görüşmek ve hükümete çözüm önerilerinde bulunmak amacıyla bir Federal Uyum Konseyi kurulacak.

  Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, kurulacak konsey hakkında bilgi vermek amacıyla bugün başkent Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, başkanlığını üstlenmek istediği Federal Uyum Konseyi'nde yer almasını düşündüğü 32 kişi arasında, 10 göçmen kuruluşu temsilcisine ve 5 tanınmış kişiye yer vermek istediğini söyledi.

  Konseyde, ülkedeki dini cemaatlerin kuruluşlarından da temsilcilerin yer alacağını belirten Böhmer, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Almanya Türk Toplumundan (TGD) temsilcilerin de konseyde yer almasının öngörüldüğünü ifade etti.

  Böhmer, 2020 yılına kadar Almanya'da göçmen gençlerin Alman gençler ile eşit fırsatlara sahip olmasını ve sadece isimlerinden dolayı göçmen gençlerin ayrımcılığa uğramamasını istediğini kaydederek, kurulacak Federal Uyum Konseyi'nin göçmenlerin Alman toplumuna uyumu konusunda önemli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

  Konseyde göçmenlere yönelik iş imkanlarının ve insani göç konusunun da ele alınacağını, ayrıca hangi alanlarda göçe ihtiyaç duyulduğunun görüşüleceğini belirten Böhmer, konseyin oluşturulması için yaklaşık 260 bin avroluk ek bütçe ayrıldığını ifade etti.

  Bakan Böhmer, konseye kimlerin alınacağının henüz tam olarak belirlenmediğini kaydetti. Böhmer ayrıca, ülkede yaşayan Müslüman göçmenleri eleştiren Almanya Merkez Bankasının eski Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin'in uyum konusundaki tartışmalara ne ölçüde zarar verdiğinin sorulması üzerine, Sarrazin'in uyum konusunu her zaman tek taraflı ele aldığını ve hep uyumun başarısız olduğu alanlardan söz ettiğini kaydederek, tam aksine uyumun başarılı yanlarının gösterilerek, göçmen gençlerin teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı