Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya tecavüz yasasını değiştiriyor

  BERLİN
  29.04.2016 - 09:45 | Son Güncelleme: 29.04.2016 - 10:00

  Almanya'nın Köln kentinde yılbaşı gecesi yaşanan toplu taciz olayları, cinsel istismar ve tecavüz suçlarına yönelik cezaları düzenleyen yasada değişiklik yapılması için önemli bir gerekçe oldu.

  Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, yeni yasayla tecavüz suçunun tanımlanmasını kolaylaştıracaklarını söyledi.

  Mevcut yasa, eğer kurban şiddet, ciddi hayat ya da bedeni tehdit altında veya çaresiz cinsel ilişkiye zorlandıysa, tecavüz suçu sayıyor.

  Mevcut yasaya göre tecavüz suçuna girmesi için kurbanın cinsel ilişkiye sözlü olarak ‘Hayır’ demesi yetmiyor, aynı zamanda kendini fiziki olarak da savunması gerekiyor.

  Almanya'da tecavüze uğrayan her 10 kadından biri suç duyurusunda bulunuyor, her 12 davadan sadece biri mahkumiyetle sonuçlanıyor. 

  Köln’de yılbaşı tacizi şokuKöln’de yılbaşı tacizi şoku

  HAYIR YETERLİ OLMALI

  Yasaya göre cinsel istismar ya da tecavüze uğrayan kadının kendini savunduğunu, buna rağmen cinsel ilişkiye zorlandığını ispat etmesi zor. Bu nedenle birçok kadın ya mahkemeye başvurmuyor ya da mahkemeden sonuç alamıyor.

  Yeni yasa taslağı suçun tecavüz sayılması için kadının kendini savunması gerektiğini şart koşmuyor. Ancak kadın eğer karşı koymadıysa, niçin karşı koymadığını ispat etmesi gerekiyor.

  Kadın örgütleri ve muhalefet, kadının sözlü hayır demesinin suçun tecavüze girmesi için yeterli sayılmasını istiyor. 

  Köln’de yaşanan taciz olaylarında ilk cezaKöln’de yaşanan taciz olaylarında ilk ceza

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı