Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya: Soykırım bizim suçumuz

  Hürriyet Haber
  22 Ekim 2015 - 11:22Son Güncelleme : 22 Ekim 2015 - 12:29

  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Yahudi soykırımından Filistin müftüsünün sorumlu olduğuna dair iddiaları Berlin'in tepkisine yol açtı. Almanya Başbakanı Angela Merkel iddialarla ilgili açıklamada bulundu. Öte yandan Netanyahu dünkü sözlerine açıklık getirerek, "Hitler'i aklamak istemedim" dedi.

  Almanya: Soykırım bizim suçumuz

  Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin'de, İsrailli mevkidaşı Benyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, "Almanların, Nasyonal Sosyalistlerin Yahudi soykırımından kaynaklanan sorumluluğun bilincinde olduğunu" söyledi. Merkel, "bu sorunla ilgili tarih algımızı değiştirecek bir neden görmüyorum" dedi.

  Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de dün yaptığı açıklamada, "Yahudi katliamından kendilerinin sorumlu olduğunu ve tarih algılarını değiştirmeye ihtiyaç duymadıklarını" söyledi. 

  Hitler Yahudileri yok etmek istemedi'Hitler Yahudileri yok etmek istemedi'

  NETANYAHU BERLİN'DE PROTESTO EDİLDİ
  Netanyahu, Başbakanlık binası önünde toplanan yaklaşık 300 gösterici tarafından protesto edildi. Göstericiler, "İsrail 2014 yazında 551 Filistinli çocuğu katletti" yazılı bir pankart taşıdılar.

  Almanya: Soykırım bizim suçumuz

  Netanyahu'nun ifadeleri İsrail ve Filistin'de de eleştirilere neden oldu. Filistin Başmüzakerecisi Saib Erekat, "Netanyahu bu insanlık trajedisini kendi siyasi emellerine alet etmemeli" dedi. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, "Nihai çözümü Hüseyni bulmadı. Bu, Hitler'in şeytani fikriydi" dedi.

  Almanya: Soykırım bizim suçumuz
  Kudüs Müftüsü Hacı Emin Hüseyni, 1941 yılında Berlin'e giderek Adolf Hitler ile görüştü

  NETANYAHU'NUN SİYONİST KONGRESİ'NDEKİ KONUŞMASI

  Netanyahu, tartışma yaratan iddiaları Kudüs'te düzenlenen Dünya Siyonist Kongresi'nde yaptığı konuşmada ortaya attı. İsrail Başbakanına göre, Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni 1941 yılında Berlin'de Hitler'i ziyaret etti.

  Netanyahu, iddialarını şöyle sürdürdü: "Hitler o tarihte Yahudileri yok etmek değil sürgün etmek istiyordu. Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni ona, 'Yahudileri sürgün edersen hepsi buraya Filistin'e gelir' uyarısında bulundu. Hitler de bunun üzerine müftüye 'Peki ne yapayım onlara?' diye sordu. Hüseyni'nin cevabı 'Yak onları' oldu."

  'HİTLER'İ AKLAMAK İSTEMEDİM'
  Netanyahu Berlin'e hareketinden önce sözlerine açıklık getirdi. İfadeleriyle Hitler'i aklamak istemediğini belirten İsrail Başbakanı, "Filistinlilerin Yahudilerin katledilmesi için daha o zamandan beri sistematik kampanya yürüttüklerini dile getirmek istedim. Bu anlayışları bugün de devam ediyor" dedi.

  Almanya: Soykırım bizim suçumuz  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı