Almanya Savunma Bakanı'ndan Türkiye'ye 'PKK' eleştirisi

Celal ÖZCAN / BERLİN
26.07.2015 - 13:11 | Son Güncelleme:

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Türkiye'nin IŞİD'e karşı başlattığı hava harekâtına destek çıkarken, operasyonlar kapsamında PKK hedeflerinin de vurulmasını eleştirdi.

Türkiye'nin terör örgütü IŞİD'e karşı başlattığı operasyonlar Almanya'da destek görürken, PKK'ya karşı operasyonlar ise kabul bulmadı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, IŞİD'e karşı operasyonları destekledi, PKK'ya karşı ise eleştirdi. Bakan von der Leyen, “Bild am Sonntag” gazetesine verdiği demeçte “Türkiye'nin IŞİD'e karşı kendini savunma hakkı ne kadar doğruysa, PKK'yla başlattığı barış yolu da o kadar önemli” dedi. Almanya terör örgütü IŞİD'e karşı Irak'ta peşmergelere silah desteği veriyor. Alman Savunma Bakanı von der Leyen, “Bizim Iraak'taki öncelikli işimiz, farklı etnik grupları IŞİD'e karşı mücadelede birleştirmek” diye konuştu.

ELEŞTİRDİLER

TÜRKİYE'nin PKK'ya karşı başlattığı operasyonları hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), muhalefet partileri Yeşiller ve Sol Parti içinde de eleştirenler var. PKK'ya karşı operasyonları eleştirenler, Türkiye'nin PKK'yla barış sürecini bozmak için IŞİD'i vesile yaptığını ve erken seçime oynadığını iddia ediyor. Yeşiller Eş başkanı Cem Özdemir, Alman hükümetini Türkiye'ye karşı bu konuda etkili olmaya çağırdı. Cem Özdemir, IŞİD'e karşı mücadelenin Kürtleri zayıflatarak hedefe ulaşamayacağını belirtti ve “Sonunda bundan IŞİD karlı çıkar. Almanya'nın bunu gayet açık bir dille NATO ortağına söylemesi lazım” dedi.

Etiketler: avrupa


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı