Almanya, radikal grupların peşinde

Hürriyet Haber
19.01.2015 - 12:18 | Son Güncelleme:

Almanya’da radikal İslamcı gruplar çoğaldıkça, güvenlik birimleri de çalışmalarını yoğunlaştırıyor. İstihbaratçılar, ülke genelinde yüz ayrı hücrenin varlığından şüpheleniyor.

Alman güvenlik birimleri, Fransa'daki terör eyleminden sonra İslamcı terör örgütlerine ve yandaşlarına yönelik önlemleri ve kontrolleri artırdı. İç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı, ülke genelinde İslamcı radikal gruplara ait 100 hücrenin varlığından şüpheleniyor. İstihbarat birimleri, ülkedeki İslamcı radikallerin 10 ile 80'er kişilik gruplardan oluştuğu bilgisine de sahip.
Alman istihbaratçıların işini ise en çok teröristlerin şiveleri zorluyor. Özellikle Kafkas kökenli teröristlerin onlarca farklı şiveyi kullanmaları, istihbarat elemanlarının teröristlerin konuşmalarını ve yazışmalarını çözmede problemlere yol açıyor.

ŞİVELERİ ZORLUYOR

Facebook ve Twitter gibi sosyal medyayı iletişim aracı olarak kullanmayan teröristler, birbirleriyle ağırlıklı olarak telefon üzerinden haberleşiyor. Ayrıca teröristlerin kullandığı iletişim araçları arasında WhatsApp ve mail de bulunuyor. Telefonları dinleyen ve konuşmaları kaydeden istihbaratçılar, Çeçen ve Dağıstanlı teröristlerin çok sayıda farklı şivede konuşmaları nedeniyle tapeleri çözmekte zorluk çekiyor. Teröristler, sosyal medyadaki hesapları üzerinden propaganda yaparken, haberleşme aracı olarak kullanmaktan kaçınıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı