Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Almanya özür dilemeye gerek görmüyor

  BERLİN (A.A)
  03.02.2006 - 15:45 | Son Güncelleme: 03.02.2006 - 15:45

  Alman hükümeti, İslam dünyasını rahatsız eden ve Alman gazetelerinde de yer alan karikatürler için özür dilemeye gerek olmadığını bildirdi.

  Hükümet sözcü yardımcısı Thomas Steg, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin Danimarka gazetelerinde yayınlanan karikatürlerin bazı Alman gazetelerinde de yer almasından dolayı özür dilemeye gerek görmediğini söyledi. Steg, bir tarafta basın özgürlüğü gibi yüksek bir değerin bulunduğunu, diğer yandaysa bu temel hakkın sorumluluk ve saygı ilkesiyle çelişmemesi gerektiğini kaydetti. Tartışmalı karikatürlerin yayınlanması konusunda devletin hakemlik görevi üstlenemeyeceğini ifade eden Steg, hükümetin kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesinden yana olduğunu kaydetti.

  Müslümanların, kendilerini hakarete uğramış hissetmelerini anlayışla karşıladıklarını belirten Steg, ancak bu yapılana karşı şiddet tehdidinde bulunulmasına anlayış gösteremeyeceklerini söyledi. Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise karikatürlerle ilgili tartışmaların Arap ülkelerinde yaşayan insanların duygu ve düşüncelerini etkileyeceğini ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı