Almanya önceliği Yunanistan’a verdi Monti takdir istedi

Hürriyet Haber
12 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 2012 - 10:16

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2012 yılında Euro Bölgesi’nin en önemli önceliğinin Yunanistan’a verilecek ikinci yardım paketinin güvence altına alınması olduğunu söyledi.

Dün Berlin’de İtalya Başbakanı Mario Monti ile bir araya gelen Merkel, “Euro Bölgesi bu yıl Yunanistan’a yönelik ikinci programda anlaşma sağlanması ve bankalarla görüşmelerin sonuçlandırılmasını öncelikli görev edindi. Bunları yaparsak Euro Bölgesi’ndeki yapısal sorunlara odaklanabiliriz” dedi.

ECB’den destek istedi

Euro’nun istikrarlı hale gelmesi ve ortak ekonomik perspektiflerin geliştirilmesi için işbirliği yapacaklarını söyleyen Merkel, “Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) daha iyi işleyebilmesi için Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) destek istedik. Birlikte hareket edilmesi durumunda Avrupa ülkeleri daha güçlü olacak” diye konuştu.  İtalya Başbakanı Mario Monti de, Almanya’nın mali disiplinini takdir ettiğini belirtti ve “AB, İtalyanlardan büyük fedakarlıklar istiyor. Sorun şu ki, bu fedakarlıklara rağmen AB’den, düşük faiz indirimleri şeklinde ayrıcalıklar göremiyoruz” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı